Diyabetli ratlarda sinnamaldehitin glukoz-6-fosfat dehidrojenaz aktivitesi, bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelere etkisi
The effects of cinnamaldehyde on the activity of glucose-6-phosphate dehydrogenase, some biochemical and hematological parameters in diabetic rats
  1. Tez No: 434586
  2. Yazar: REMZİ ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN MERT, YRD. DOÇ. DR. BAHAT COMBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Çelik R. Diyabetli ratlarda sinnamaldehitin glukoz-6-fosfat dehidrojenaz aktivitesi, bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelere etkisi. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Biyokimya Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, Van, 2016. Tarçının önemli bir bileşeni olan sinnamaldehitin diyabetli ratlarda karaciğer glukoz-6-fosfat dehidrojenaz (G6PD) aktivitesi ile bazı biyokimyasal ve hematolojik parametrelere etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmada kullanılan ratlar rastgele her biri 10 rattan oluşan 4 gruba ayrıldı: Kontrol grubu, diyabet grubu (45 mg/kg tek doz streptozotosin), sinnamaldehit grubu (20 mg/kg sinnamaldehit, 30 gün), diyabet+sinnamaldehit grubu (45 mg/kg tek doz streptozotosin+20 mg/kg sinnamaldehit, 30 gün). 30 günlük deneme süresince ratların canlı ağırlıkları ve kuyruk venlerinden alınan kanlarda açlık kan glukoz düzeyleri ölçüldü. Deneme sonunda ratlardan kan örnekleri alındı, biyokimyasal (trigliserit, total kolesterol, VLDL, LDL, HDL, total protein, albumin, globulin, üre) ve hematolojik (HbA1c, hemoglobin, hematokrit, eritrosit sayıları, ortalama alyuvar hacmi, ortalama alyuvar hemoglobini, ortalama alyuvar hemoglobin konsantrasyonu ve eritrositlerin dağılım sıklığı) parametrelere bakıldı. Karaciğer dokusunda ise G6PD aktivitesi ile glutatyon düzeyi saptandı. 30. günde diyabet grubuna göre diyabet+sinnamaldehit grubunda açlık kan şekeri (p≤0.05), trigliserit (p≤0.05), total kolesterol (p≤0.05), VLDL (p≤0.01), LDL (p≤0.01), üre (p≤0.001) düzeylerinin önemle düşük, canlı ağırlık (p≤0.05), total protein (p≤0.05) ve ortalama alyuvar hacminin (p≤0.05) ise önemle yüksek olduğu tespit edildi. Diyabetli ratlara sinnamaldehit verilmesinin açlık kan glukozuna, canlı ağırlığa, total proteine, üreye, ortalama alyuvar hacmine ve özellikle lipit profiline olumlu etkileri söz konusudur. Sinnamaldehit verilmesiyle HbA1c düzeyinin düşmeye, karaciğer G6PD aktivitesinin yükselmeye başladığı saptanmış ancak önem tespit edilememiştir. Sonuç olarak, sunulan çalışma ile sinnamaldehitin antidiyabetik özelliğinden çok hipolipidemik etkinliği daha ön plana çıkmıştır. Bu nedenle sinnamaldehitin etkinliğini göstermeyi hedefleyen yeni çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Çelik R. The effects of cinnamaldehyde on the activity of glucose-6-phosphate dehydrogenase, some biochemical and hematological parameters in diabetic rats. The University of Yüzüncü Yıl, Health Sciences Institute, Depertment of Biochemistry, MSci. Thesis, Van, 2016. It was aimed to investigate the effect of cinnamaldehyde, an important ingredients of cinnamon on the liver glucose-6-phosphate dehidrogenase (G6PD) activity, some biochemical and hematological parameter in diabetic rats. Rat used for this research were divided 4 group each of containing 10 as control group, diabetic group (45 mg/kg single dose streptozotocin), cinnamaldehyde group (20 mg/kg cinnamaldehyde, 30 days) and diabetic+cinnamaldehyde group (45 mg/kg single dose streptozotocin+20 mg/kg cinnamaldehyde, 30 days). The live weight and fasting blood glucose level, taken from tail vein were recorded. End of the trail the blood samples were taken from rats. Biochemical parameters (trygliseride, total cholesterol, VLDL, LDL, HDL, total protein, albumin, globulin, urea) and hematological parameters (HbA1c, hemoglobin, hematocrite, erythrocyte count, mean corpuscular volume, mean corpuscular hemoglobin, mean corpuscular hemoglobin concentration, red cell distribution width) were determined. The activity of G6PD and glutathione amounts were measured in the liver tissues. In the group of diabetic+cinnamaldehyde group it was determined that the level of fasting blood glucose (p≤0.05), trygliseride (p≤0.05), total cholesterol (p≤0.05), VLDL (p≤0.01), LDL (p≤0.01), urea (p≤0.001) statistically decreased, but the live weights (p≤0.05), total protein (p≤0.05) and mean corpuscular volume (p≤0.05) increased compared to diabetic group at the 30th days. Given cinnamaldehyde to diabetic rats had positive effect was questionned on the fasting blood glucose, live weight, total protein, urea, mean corpuscular volume and specially on the lipid prophile. Decrease of the HbA1c and increase of the activity of liver G6PD were found but these changes were not statistically important. As conclusion, the hypolipidemic effects of cinnamaldehyde were outshined rather than it's antidiabetic effects. It will be needed some research for proving the effectness of cinnamaldehyde in future.