Makedon tiyatrosunda Türk izleri (1800-1912) (2.cilt)
Turkish marks in the Macedonian theatre (1800-1912)
  1. Tez No: 43459
  2. Yazar: MELAHAT HAMZA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 406
Özet
ÖZET“Makedon Tiytrosunda Türk İzleri (1800 - 1912)”adlı master tezinin gay esi, konuyla ilgili yapılan incelemenin neticelerini Türk bilimine sunmaktır. Türk milleti tarih boyunca komşuluk ettiği, yan yana veya iç içe yaşadığı bütün milletlerin ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasî hayatlarına etki yapmıştır. Onun yaptığı etkiler, Orta Avrupa'dan, Çin Denizi'ne ve Kuzey Buz Denizi'nden, Hind Okyanusu'na ve Kuzey Afrika'ya kadar uzanan alanda yaşayan bütün milletlerin kültürlerinde görülmektedir. Bu alanın dahilinde Makedonya bölgesi de bulunmaktadır. Türk izleri, bu bölgede yaşayan bütün Türk olmayan unsurların da hayatlarının her kesiminde mevcuttur. Onlar, M.S. IV. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Makedonya bölgesine Türk boy larının yerleşmesiyle başlamış, Osmanlı döneminde artmış, Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı'ndan sonraki yıllarda ırkçı ve komünist politika uygu layıcıları, partizanlar tarafından bu etkiler Sırbistan, Bulgaristan ve Makedon ya'da azaltılmaya veya yokedilmeye çalışılmıştır. Ancak tüm tahribatlara rağmen, onların çoğu bugüne kadar yaşatılmıştır. Türk izleri, çağdaş Makedon dilinde, edebiyatında, kültüründe, sanatının her dalında, ekonomik, sosyal ve hattâ siyasî hayatında bile görülmekte ve hissedilmektedir. Biz, yaptığımız çalışmayla, Makedon dilinde, edebiyatında ve kültüründe mevcut olan bazı genel Türk izlerinin yanı sıra, söz konusu olan dönemde, Makedon dram eserlerinde varolan izleri de kapsamaya ve onlarla Türk bilimini tanıtmaya çalıştık. Bu çalışma aslında, Türk kültürünün diğer milletlerin kültürlerine v.d..nitelik ve değerlerine yaptığı büyük etkinin küçük, ancak önemli bir kesimini oluşturmaktadır, inancındayız.
Özet (Çeviri)
ii SUMMARY The study which I have prepared on“Turkish Marks in the Macedonian Theatre (1800 - 1912), ”consists of an introduction, a main body, a conclusion and an appendix. In the introduction seven topics are examined: the Turkish existence in the Balkans, the Turkish marks in the Macedonian language, architecture, the cuisine, toponomy, onomastics, and folklore. First of all, the Turkish existence in the Balkans especially in Macedonia is drawn as a frame of the study. The Turkish community effected the social, cultural and political lives of its neighbours with whom it lived in close relations for centuries. These effects can easily be seen in all of the societies within the regions from the Chinese Sea to the Northern Sea, and from the Indian Ocean to Northern Africa. Also the Macedonian region is included within this greater Turkish influenced area. The Turkish marks also exist in the Ife styles of communities of different origins than Turks. These marks are found in the Macedonian language, literature, architecture, cuisine, toponomy, onomastics and folklore as well as in the other Balkan cultures. The Turkish marks started with the apperance of Turkish tribes within the Macedonian region by the second half of 4th century, and later increased in the Ottoman Era. Even though Turkish marks have been attempted to be arased, or at least disturbed, by the unhuman nature of“Balkan Nationalism”in the 19th century. In the present century, this has been followed by racist, fascist and communist“Balkan Nationalist”politicians of Serbia, Bulgara, Greece, Albania, and Macedonia. The main body consists of nine sub-chapters that are based on the Macedonian theatre plays. These theatre plays are Yordan Konstantinov's“Minerva”,“Nine Hymns”,“Free Serbia is Walking around her own land”, and“The Real Man,”as well as Voydan Chenodrinski's“The Woodcutter”,üi 'Wickedness Against Wickendness“, ”The Bloody Macedonian Wedding Ceremony and“We have Trouble Because of Our Stupidity”. These theatre plays are analyzed by considerating the theme, the messages, main ideas, and world view of the writer, the plot, action, time, place and the Turkish words that are used in the text. Moreover, this study has utilized texts and sources in the Turkish, Macedonian, Serbian, Croatian, Bosnian, Bulgarian, French, and english languages. In the conclusion, it is shown that in the Macedonian theatre theOttoman Turks are represented stereotypically. These stereotypes are based on the animosity of the Turkis. In the Macedonian theatre plays the Turks and the Turkish values are considered as“stupid”,“bloody”,“merciless”and“foolish.”These basically Balkan Nationalistic stereotypes should be recognized s such when one considers the still living Turkish marks and ottoman heritage in the Macedonian cutural life. In the appendix five of the theatre plays' Turkish translations are given. a