Attitudes of university students from different educational, social and geographical backgronds towards Turkish varieties
Farklı eğitim sosyal ve coğrafi çevrelerden gelen üniversite öğrencilerinin Türkçe'nin türlerine karşı tutumları
  1. Tez No: 43461
  2. Yazar: İNCİ SOMUNCU BOTSALI
  3. Danışmanlar: PROF. GÜRAY KÖNİG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Dil Devrimi'nin başlangıcından bu yana, Türkçe'nin sözcük yapısı değişmiştir. Farsça ve Arapça kaynaklı dilbilgisi yapıları ve sözcükler yerine Öztürkçe karşılıklar getirilmiştir. Buna karşın Türkçe, Osmanlıca kökenli kelimelerin hepsinden arıtılmamıştır. Türkçe, ekonomik ve sosyal değişimler sonucu Avrupa kökenli dillerden de kelime ödünç almıştır. Tezin konusu olan araştırma Türkiye'deki üniversite öğrencilerinin aşağıda belirtilen dil türlerine karşı tutumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır: a) Osmanlıca kökenli kelimelerin kullanıldığı dil türü, b)Öztürkçe kelimelerin kullanıldığı dil türü, c)Avrupa kökenli dillerden ödünç alınan kelimelerin kullanıldığı dil türü. Bu tezde değişik eğitim, sosyal ve coğrafi çevrelerden gelen kişilerin Türkçe'nin dil türlerine karşı farklı tutum gösterdikleri sayıltısı doğrulanmaya çalışılmıştır. Bu çalışma için bir tarama testi ve bir tutum testi hazırlanmıştır. Tutum testi, uyarımkaseti ve değerlendirme formundan oluşmaktadır. Öğrencilerden ilk önce atrama testini cevaplandırmaları istenmiştir. Ardından uyarım kasetini dinlemeleri ve Likert Ölçeği'ne göre hazırlanmış olan değerlendirme formunu doldurmaları istenmiştir. Araştırmaya Hacettepe Üniversitesi'nde beş ayrı bölümde okuyan yüz öğrenci katılmıştır. Anketi cevaplandırabilmek için gerekli olan kriterlere uygun doksan beş öğrencinin cevapları bilgisayara yüklenmiş ve windows ortamında çalışan EXCEL programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizi şu sonuçları vermiştir :Ill Eğitim çevresi: Özel okuldan mezun olan, çalışmalarında Avrupa dillerinden birini kullanan ve yabancı dil bilen öğrencilerin Avrupa kökenli kelimelerin kullanıldığı dil türüne karşı tutumları daha olumludur. Devlet okulundan mezun olan, çalışmalarında Avrupa dillerinden birini kullanmayan ve hiçbir yabancı dil bilmeyen öğrencilerin ise Öztürkçe kelimelerin kullanıldığı dil türüne karşı tutumları daha olumludur. Sosyal çevre: Anne ve babaları lise veya üniversite mezunu olan öğrencilerin Avrupa kökenli kelimelerin kullanıldığı dil türüne karşı tutumları daha olumludur. Öğrencilerin, bu çalışmada incelenen üç dil türüne karşı tutumları anne ve babalarının eğitim durumlarına göre sınıflandırdığında bir genelleme yapılamamıştır. Bu durum, öğrencilerin sosyal çevrelerine bağlı olarak tutumlarına ilişkin bir yorum yapmaya olanak sağlamamıştır. Coğrafi çevre: Şehirde doğmuş ve eğitim görmüş olan, ve aileleri şehirde yaşayan öğrencilerin Avrupa kökenli kelimelerin kullanıldığı dil türüne karşı tutumları daha olumludur. Kırsal kesimde doğmuş olan ve aileleri kırsal kesimlerde yaşayan öğrencilerin ise Öztürkçe kelimelerin kullanıldığı dil türüne karşı tutumları daha olumludur. Araştırmanın sonuçları hipotezin eğitim ve coğrafi çevre için doğrulandığını göstermektedir. Sosyal çevre için toplanan verilerden önemli sonuçlar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The lexical system of Turkish has undergone many changes since the beginning of the Language Reform. Grammatical structures and lexical items originating from Persian and Arabic have been excluded to a great extent from Turkish, and have instead been replaced by pure Turkish forms. Nevertheless, some lexical items of Ottoman origin have remained in use. Turkish, in the meanwhile has borrowed words of European languages as a result of economic and social changes. The present study aimed at inquiring the attitudes of Turkish university students towards the following Turkish varieties. a) A variety which included lexical items of Ottoman origin; b) A variety which included neologisms; c) A variety which included borrowed words of European origin. It was hypothesized that respondents from various educational, social and geographical backgrounds would have different attitudes towards different varieties of Turkish. The matched-guise technique was used in this research. A screening questionnaire, and an attitude test were prepared. The attitude test comprised a stimulus-tape, and a subject questionnaire. The respondents were asked to answer the screening questionnaire. Subsequently they were asked to rate each speaker on the measurement instrument based on the Likert Scale after hearing the stimulus tape. A hundred students studying in five different departments at Hacettepe University took part in the research. The answers of ninety-five students who met the requirements needed to answer the questionnairewere studied. The data were computed and analyzed by the use of EXCEL for windows. The following results were gathered after the analysis of the research. Educational background: The respondents who had graduated from a private high school, those who made use of a European language in their studies, or those who knew a foreign language had a positive attitude towards the variety which included borrowed words of European origin by The respondents who had graduated from a public high school, those who did not make use of a European language in their studies, or those who did not know a frogein language had a positive attitude towards the variety which included neologisms. Social background: The respondents whose parents were graduated from a high school or university had a positive attitude towards the variety which included borrowed words of European origin. The attitudes of respondents according to their mothers' and fathers' level of education did not show any consistency. Thus, it was difficult to draw general conclusions on the data classified according to the social backgrounds of the respondents. Geographical background: The respondents who were born, those who were educated, or those whose families lived in an urban area had a positive attitude towards the variety which included borrowed words of European origin. The respondents who were born and those whose families lived in a rural area had a positive attitude towards the variety which included neologisms. The results indicate that the hypothesis was justified for the educational, and geographical backgrounds of the respondents. The data obtained for the analysis of social backgrounds did not provide very significant results.