Sağlık personelinin çocuk yoğun bakım hastalarının klinik durumlarını öngörmesi ve empati değerlendirmesi
Evaluation of the prediction of patients clinical status at pediatric intensive care unit and empathy assessment
  1. Tez No: 434650
  2. Yazar: ŞEVİN ASTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KALKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada yoğun bakımda çalışmakta olan farklı kıdemlerde hekimler ve hemşirelerin hastaların klinik durumunu öngörmesi değerlendirilmiş ve hekimlere empati değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmada 2016 yılı Haziran-Ağustos ayları arasında Ankara'daki çocuk yoğun bakım ünitelerine, belirtilen ayların başı ve sonunda olmak üzere ikişer kez yapılan toplam 6 ziyarette toplam 233 hasta ile ilgili 1566 adet görüşme yapılmıştır. Her kıdemden sağlık personeline uygulanan 9 soruluk görüşme ile hastaların klinik durumlarını öngörmeleri değerlendirilmiştir. Hastanın gidişatı ile ilgili birçok kritik soruda yeterli uyum bulunmamıştır. Hastaların potansiyel riskli durumları hakkında grup iletişiminin daha iyi duruma getirilmesi sağlanmalıdır. Soruların büyük çoğunda kıdem arttıkça doğru cevaplama oranı artmıştır. Jefferson Hekim Empati Ölçeği hekimler üzerinde validasyonu yapılmış bir test olsa da tüm hekim gruplarında benzer sonuçların alınması başka empati testleriyle de hekimlerin tekrar gözden geçirilebileceğini akla getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the clinical prediction of the pediatric intensive care unit doctors and nurses. We also applied emphaty scale to doctors. Between May – August 2016, we arranged meetings with the patients twice both at the begining and end of the specified months, in total 1556 meetings by 6 visits with 233 patients. It is asked from patiensts that predict their clinical conditions by applying a questionaire with 9 questions. Prognosis of patients are not find out as suitable in some critical questions. It is advised to enhance group commincation of patients about their risky conditions. As an analysis of the answers to the questions, it is observed that percentage of true answers increased as seniority in profession increases. Altough Jefferson Scale of Emphaty for physicians is a type of test for validation of doctors, acquiring nearly same results by this test reminds us that it may be useful to use other emphaty tests for validation.