Giresun ili Vespidae (Insecta:Hymenoptera: Vespoidea) türleri üzerine faunistik araştırmalar ve ekolojik gözlemler
The faunistic studies and ecological observations on Vespidae (Insecta:Hyenoptera:Vespoiea) species of Giresun
  1. Tez No: 434683
  2. Yazar: GÖZDE BİLGİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYLA TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma 2013-2014 yılı Mayıs-Ağustos aylarında, Giresun il merkezi ve ilçelerinden toplanan 541 Vespidae (Insecta: Hymenoptera) örneğine dayanmaktadır. Çalışmada, taksonların sistematik açıdan önemli olan vücut kısımları çizilmiş, yatay ve dikey dağılışları, ekolojileri ve fenolojileri ile Dünya ve Türkiyede'ki yayılışları verilmiştir Çalışma da Giresun ili ve çevresinden Vespinae alt familyasına ait 3 tür:, Vespa crabro Linnaeus, 1758, Vespula germanica (Fabricius, 1793), Vespula vulgaris Linnaeus, 1758 ve Polistinae alt familyasından 6 tür: Polistes (s.str) gallicus Linnaeus, 1767, Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes dominulus ( Christ, 1791), Polistes biglumis (s.str.) alpium (Blüthgen, 1970) Polistes associus (Kohl, 1898), Polistes muchei (Guseinleitner, 1976) olmak üzere toplam 9 tür belirlenmiş olup, Vespa crabro Linnaeus, 1758, Polistes (s.str) gallicus Linnaeus, 1767, Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes dominulus ( Christ, 1791), Polistes biglumis (s.str.) alpium (Blüthgen, 1970), Polistes associus (Kohl, 1898), Polistes muchei(Guseinleitner, 1976) Giresun ili Hymenoptera faunası için yeni kayıttır.Bu çalışma ile Giresun ili ve çevresi Hymenoptera faunasına katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on 541 specimens Vespidae (Insecta: Hymenoptera) collected from Giresun Province and its districts in 2013 and 2014 during May and August. İn this study, systematically important sections of body of taxa figured, vertical and horizontal distributions,ecology and phenologies and distributions in world and Turkey were given. At the end of the study, 3 species belonging to Vespinae subfamily: Vespa crabro Linnaeus, 1758, Vespula germanica (Fabricius, 1793), Vespula vulgaris Linnaeus, 1758 and 6 species belonging to Polistinae subfamily: Polistes (s.str) gallicus Linnaeus, 1767, Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes dominulus ( Christ, 1791), Polistes biglumis (s.str.) alpium (Blüthgen, 1970) Polistes associus (Kohl, 1898), Polistes muchei (Guseinleitner, 1976) totally 9 species were identified while , Vespa crabro Linnaeus, 1758, Polistes (s.str) gallicus Linnaeus, 1767, Polistes (s.str.) nimpha (Christ, 1791), Polistes dominulus ( Christ, 1791), Polistes biglumis (s.str.) alpium (Blüthgen, 1970), Polistes associus (Kohl, 1898), Polistes muchei(Guseinleitner, 1976) are new records for Giresun province. With this study provided contribution to Giresun province and its districts Hymenoptera fauna.