Kuantum mekaniğinde bir boyutlu potansiyeller için saçılma problemleri ve süpersimetrik dönüşümler
Scattering problems for one dimensional potentials in quantum mechanics and supersymmetric transformations
- Tez No: 434682
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez çalışmasında, bir boyutlu kuantum mekaniksel sistemlere örnek olarak Pöschl-Teller ve basamak potansiyelleri için Schrödinger denklemleri analitik olarak çözüldü. Bu potansiyellere karşılık gelen saçılma durumları hesaplandı. Saçılma matrisleri elde edildi ve bu matrislerin kutupları incelenerek bağlı, anti-bağlı ve rezonans durumlarına karşılık gelen dalga fonksiyonları bulundu. Bunlara ek olarak, çarpanlara ayırma yönteminde anti-bağlı ve rezonans durumları kullanılarak, bu potansiyellerin süpereşleri, çözümleri ile birlikte elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Schrödinger equations for Pöschl-Teller and step potentials are solved analytically as examples of one dimensional quantum mechanical systems. The corresponding scattering states are computed. The scattering matrices are obtained and by examining the poles of these matrices the wave functions corresponding bound, anti-bound and resonance states are founded. In addition to these, using anti-bound and resonance states in factorization method, superpartners of these potentials are obtained together with their solutions.