Giresun ili halk ilaçları üzerinde farmakognozik ön araştırmalar
- Tez No: 60967
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYHAN ÇUBUKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada Giresun ilinde yetişen bitkilerin listesi Flora of Turkey'de izlenen familya sırasına göre DAVIS, Flora of Turkey (1-9) Ciltleri taranmak suretiyle ayrıca İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Herbaryum kayıtlarından ha zırlanmıştır. Tıbbi ve küçük dozlarda bile zehirli olanlar ge nel kaynaklarda belirtilen eserlerden yararlanılarak belirlen miştir. İl dahilinde halk ilacı olarak kullanılan bitkisel ma teryal yöreye bizzat gidilerek temin edilmiş, bunların bota nik tayinleri yapılıp üzerinde farmakognozik ön araştırmalar yapılmıştır. Ayrıca bu bitkilerin literatür kayıtları tarana rak kimyasal bileşimi ve tıbbi kullanımları araştırılmış ve yöresel kullanılışları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the list of plants growing in Giresun region mas prepared as a result of a survey of v/olumes 1 to 9 of“Flora of Turkey”by P.H.Davis and also herbarium specimens kept in ISTE (Herbarium of Faculty of Pharmacy, Istanbul Univercity). The list is arranged according to the systematic sequence follo wed in Flora of Turkey. Medicinal plants and plants that show toxic effects even in small doses were determined utilizing references cited in general resources. Plant materials that are being used as folk medicine were obtained from the region personally, and their botanical identi fications were made. Preliminary pharmacognosies! investigations of the plant material was also accomplished. Chemical compositions of these plants were also investigated by searching literature findings and the regional use was compared to the therapeutic use.