Mısır-soya esaslı etlik piliç yemlerinde DL ve L metiyoninin karşılaştırılması
Comparision of DL- and L- methionine in corn-soybean-meal based broiler diets
  1. Tez No: 434751
  2. Yazar: ALİ ANIL ÇENESİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu tez çalışmasında DL ve L Metiyonin olmak üzere 2 farklı metiyonin kaynağı ilavesinin, mısır-soya esaslı yemlerle beslenen etlik piliçlerde büyüme performansı, karkas verimi, tüy ve iç organlar üzerine etkisinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu araştırmada, toplam 728 adet günlük yaşta erkek Ross 308 etlik civcivi her grupta 9 tekerrür olacak şekilde 7 gruba tesadüf blokları deneme dizaynına uygun olarak rastgele dağıtılmıştır. Başlatma, büyütme ve bitirme dönemleri için sırasıyla % 0. 619, % 0.555, % 0.523 sindirilebilir Met + Cys içeren bazal rasyona % 0.155, % 0.310, % 0.455 düzeylerinde DL ve L-Met ilave edilmesiyle deneme rasyonları hazırlanmıştır. Yem tüketimi ve canlı ağırlık 11, 25 ve 39. günlerde ölçülmüştür. Deneme sonunda, karkas verimi, tüy ve iç organ ağırlıklarını tespit etmek amacıyla her tekerrürden 2 piliç örnek olarakseçilmiştir. Bazal rasyona Met ilavesi sonucu; canlı ağırlık, yem değerlendirme sayısı, karkas ve göğüs eti verimi Met kaynağından bağımsız iyileşme göstermiştir (P0.05), Met ilavesi bu parametrelerin canlı ağırlığa oranlarını azaltmıştır (P0.05). L-Metiyonin biyoyararlanımı DLMetiyonine göre canlı ağırlık, yem değerlendirme sayısı ve göğüs eti verimi için sırasıyla % 123, % 91.5 ve % 88 olmuştur. Ancak güven aralıkları göz önünde bulundurulduğunda Met kaynaklarının biyoyarayışlılıkları arasında önemli farklılık olmadığı tespit edilmiştir(P>0.05). Sonuç olarak, mısır-soya esaslı rasyonlarla beslenen etlik piliçlerde L-Met ve DL-Met kaynaklarıarasında önemli derecede farklılık olmadığıortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare effects of 2 supplemental Met sources (DL or L Methionine) on growth performance, carcass yield, feather and viscera ratio of broilers fed corn-soybean meal based diets. In this research, a total of 728 day old male Ross 308 chicks were we ighed and randomly alloted to 7 treatments with 9 replicates in a randomized complete block design for 39 day. Experimental diets were prepared by addition of three levels (0.155, 0.310 and 0.455%) of synthetic DL and L-Met on basal diet containing 0.619, 0.555 and 0.523% digestible Met + Cys for starter, grower and finisher periods, respectively. Feed intake and body weight (BW) were recorded on day 11, 25 and 39. At the end of the trial, two chicks per replicate close to mean of each replicate were selected to determine carcass yield, feather and viscera weights.