Etlik piliç yemlerinde guanidinoasetik asit kullanımının performans ve enerji yararlanımına etkileri
Effects of guanidinoacetic acid supplementation on performance and energy utilization in broilers
- Tez No: 733929
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında etlik piliç rasyonlarına kreatin öncülü olarak kullanılan organizmada enerji metaboliti olarak görev alan guanidinoasetik asit katkısının farklı enerji seviyelerinde kullanılmasının etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla toplam 11400 adet günlük yaşta etlik piliç 6 farklı muamele grubuna her grupta 10 tekerrür, her tekerrürde 190 civciv olacak şekilde tesadüfi olarak dağıtılmıştır. Muamele grupları, soya küspesi-mısır esaslı standart düzeyde enerji seviyesi içeren kontrol rasyonu ile sırasıyla enerji seviyesinin 50 ve 100 kcal/kg AMEn düşürülmesi ile oluşturulan 3 enerji seviyesine, ilave edilen 0.00 veya 0.06 g/kg düzeyinde guanidinoasetik asit muamelelerinden oluşacak şekilde 3x2 faktöriyel düzende oluşturulmuştur. Denemede hayvanlar deneme başı, 11. gün, 25. gün ve 41. günlerde tartılarak performans parametreleri ölçülmüştür. Deneme sonunda her alt gruptan canlı ağırlık ortalamasına yakın 2 adet hayvan seçilerek karkas parametre ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, guanidinoasetik asit ilavesinin enerji seviyesine bağlı olarak dönem sonu canlı ağırlık artışı ve yem değerlendirme sayısını olumlu etkilediği (P0.05). Sonuçlar değerlendirildiğinde, kontrol rasyonu üzerine yapılan ilavenin enerji metabolizmasını olumlu etkileyerek performansı iyileştirebileceği, ayrıca 50 kcal/kg enerji düşürülmesi ile kullanımda herhangi bir olumsuz etki oluşturmaksızın enerji tasarrufu sağlayabileceği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this trial, it is aimed to investigate the effects of guanidinoacetic acid, which used as a energy metabolite in the organism as a creatine precursor to broiler feeds, at different energy levels. For this purpose, total of 11400 one-day-old chicks were randomly allocated to six treatment groups, with 10 replicates, which 190 chicks for each replicates. In trial, experiment groups were consisted of as a 3x2 factorial design soybean meal-corn based 3 energy levels (control, 50 kcal/kg reduced and 100 kcal/kg AMEn reduced) and two guanidinoacetic acid levels supplementation (% 0.00 and % 0.06). Chicks were weighed at the beginning of experiment and at day 11th, 25th, 41st days and performance, parameters were measured based on these weights. At the end of the experiment, two chicks, closer to average live weights of replicates, were selected from each replicates and carcass parameters evaluated. When results evaluated, it was determined that the addition of guanidinoacetic acid had a positive effect on final live weight gain and feed conversion ratio (P0.05). As a results of study, it is evaluated that guanidinoacetic acid addition to the control energy level may improve performance parameters by positively affecting on energy metabolism and it can also concluded that, guanidinoacetic acid may provide 50 kcal/kg AMEn energy level savings without any adverse effect.