Lupaş operatörlerinin Kantorovich tipli genelleşmesinin yaklaşım özellikleri
Apporoximation properties of Kantorovich type generalization of Lupaş operators
  1. Tez No: 330686
  2. Yazar: HAMZA AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE GÜL İNCE İLARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde lineer pozitif operatörler ile ilgili genel bilgi ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, Lupaş operatörlerinin bir genelleşmesi olan operatörlerinin yaklaşım özellikleri hem Bohman-Korovkin teoremi hem de ağırlıklı Korovkin teoremi yardımıyla incelenmiştir. Ayrıca bu operatörlerin yaklaşım hızları ağırlıklı süreklilik modülü yardımıyla elde edilmiştir. Dördüncü bölümde, operatörlerinin Kantorovich tipli genelleşmesi olan operatörlerinin yaklaşım özellikleri Bohman-Korovkin teoremi yardımıyla incelenmiştir. Son olarak beşinci bölümde ise operatörlerinin yaklaşım hızları; süreklilik modülü, lokal Lipschitz sınıfından fonksiyonlar, türevin süreklilik modülü ve Peetre-K fonksiyoneli yardımıyla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter, has been allocated to the introduction. In the second chapter, general information and theorems about the linear positive operators are given. In the third chapter, operators which are the generalization of the Lupaş operators are introduced and some approximation properties of these operators are investigated with the help of both Bohman-Korovkin theorem and weighted Korovkin type theorem. Furthermore, rates of approximation of these operators are obtained by using weighted modulus of continuity. In the fourth chapter, some approximation properties of operators which are the Kantorovich type of generalization of operators are examined by using Bohman-Korovkin theorem. Finally, in the fifth chapter, the rates of approximation of these operators are obtained by means of modulus of continuity, the elements of local Lipschitz class , modulus of continuity of derivative and Peetre?s K functional.