Siklopentan birimi içeren bis-1,3-diarilpropan türevlerinin sentezi
Synthesis of bis-1,3-diarylpropane derivatives including cyclopentane unit
  1. Tez No: 434849
  2. Yazar: TEKİN ARTUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MENZEK, YRD. DOÇ. DR. YASİN ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Elektronca zengin aromatik bileşiklerin AlCl3 varlığında adipoilklorür ile tepkimelerinden ilgili bis-1,6-diaril-1,6-diketonlar sentezlendi. Aromatik bileşikler olarak sırayla 1,2-dimetoksibenzen (veratrol), 1,3-dimetoksibenzen, 1,4-dimetoksibenzen, 1,2,3-trimetoksibenzen, tiyofen, pirrol ve furan kullanıldı ve bunların diketonları (101, 106, 109, 112, 161, 173 ve 175) elde edildi. Bu bis-ketonların (173 ve 175 hariç) HCl/HOAc ile tepkimeleri ana ve yan ürünleri verdi. Çoğu bis-ketonların ve ana ürünlerinin katalitik hidrojenasyon, NaBH4 ile indirgenme gibi tepkimeleri yapıldı. Tepkimeler sonucunda siklopentan türevi bileşikler elde edildi ve yapıları aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
Bis-1,6-diaryl-1,6-diketones were synthesized from reactions of electron-rich aromatic compounds with adipoylchloride in the presence AlCl3. 1,2-dimethoxybenzene (veratrol), 1,3-dimethoxybenzene, 1,4-dimethoxybenzene, 1,2,3-trimethoxybenzene, thiophene, pirrol and furan were used in these reactions as aromatic compouns and their corresponding bis-1,6-diaryl-1,6-diketones (101, 106, 109, 112, 161, 173 and 175) were obtained. The reactions of the bis-ketones except 173 and 175 in the mixture of HCl-HOAc gave major and minor products. The reactions such as catalytic hydrogenation and reduction with NaBH4 of most bis-ketones and their major products were performed. As a result of the reactions, bis-1,3-diarylpropane derivatives including cyclopentane unit were obtained and their structures were identified.