Yeni 3-kloro-n-aril sübstitüe maleimid türevlerinin sentezi
The synthesis of new 3-chloro-n-aryl substituted maleimide derivatives
  1. Tez No: 434850
  2. Yazar: KORAY OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERDAR GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Maleimid türevleri endüstride antibakteriyel maddeler, farmasötik araürünler, doğal kauçuklar için çapraz bağlama ayıraçları, bütünleşmiş devre boyaları için kaplayıcı reçineler ve havacılık endüstrisinde fiberle güçlendirilmiş kompozit malzemeler için yapısal yapıştırıcılar olarak yaygın bir biçimde kullanılır. Bu moleküllerin klor-N-aril sübstitüe türevleri, maleik ankhidrit ve kolay bulanabilen aromatik aminlerden çıkılarak yüksek verimlerle sentezlenmiştir. Sentezlenen yeni türevlerin biyolojik aktivitelerine bakılmış ve yüksek aktivite gösteren türevler literatüre sunulmuştur. Aromatik aminlerden 13 farklı (Z)-4-okso-4-(aril) büt-2-enoik asit türevi kullanılarak 9 farklı 3-klor-N-aril maleimid türevleri başarıyla sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Maleimide derivatives are widely used as antibacterial agents, pharmaceutical intermediates, natural rubber for crosslinking reagents in industry, as structural adhesives fiber reinforced composite materials for coating resins and for integrated circuit paints in aerospace industry. The chloro-N-aryl substituted derivatives of these molecules were synthesized from maleic anhydride and easily available aromatic amines in high yields. It is investigated that biological activity of the synthesized new derivatives is very high and this result reported in literatüre. Aromtic amines was used starting material for synthesis of 13 different derivatives of (Z)-4-oxo-4-(aryl) but-2-enoic acid, and 9 different 3-chloro-N-aryl maleimide molecules.