İş yaşamında gerekli beceriler sunuş becerileri programının değerlendirilmesi
Evaluation of presantation skills program
- Tez No: 43485
- Danışmanlar: PROF.DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
11 ÖZET Bu çalışmanın amacı Banka çalışanlarına sözlü Sunuş Becerileri kazandırmak üzere geliştirilen Sunuş Becerileri Programını değerlendirmektir. Sunuş Becerileri Programının geliştirilmesi için hedefler belirlenmiş, davranış olarak ifade edilmiş, içerik saptanmış, belirtke tablosu hazırlanmış, eğitim programı yazılmış ve ders planları hazırlanmıştır. Program 3'er günlük sürelerle 45 katılımcıya, 15'er kişilik gruplar halinde uygulanmıştır.Sunuş Becerileri Programını değerlendirmek amacıyla; 1. Bilişsel gelişmeyi ölçmek üzere ön test-son test, 2. Devinişsel gelişmeyi ölçmek üzere gözlem formları, 3. Genel izlenimi değerlendirmek üzere anket formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi için Bilgisayarda SPSS paket programı kullanılmış, frekans, yüzde, ortalama standart sapma ve korelasyon hesabı yapılmış ve t testi uygulanmıştır. Program, bilişsel ve devinişsel gelişme sağlamak bakımından etkili olmuş sonuçlar CX=.01 düzeyinde anlamlı bulunmuştur (Ön test-son test arası t= 11.76, gözlem 1 -gözlem 2 arası t= 1 1.57). Devinişsel gelişme ile Bilişsel gelişme arasında bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The aim of this study is to evaluate the Presentation Skills programe developed to improve oral presentation skills of the bank employees. Tn order to develop the Presentation Skills Program, firstly the objectives were determined and defined in behavioral terms. Then the content was prepared and the table of specifications was developed. After that the training program was written and finally the lesson plans were prepared. The program was applied to 45 employees from two banks (The Central Bank of The Republic of Turkey and Vakifbank) for three days in groups of 15. To evaluate the Presentation Skills training programe, three kinds of instruments were used: 1. Pre and Post tests, 2. Observation check lists, 3. Quastionnaires. Data from these instruments were analysed through computer SPSS programe and frequency, mean, standard deviation, correlation values were obtained. There results were converted to standard points. Finally suitable“t”tests were applied. The programe was found effective in terms of achieving cognitive and psychomotor objectives; the results from pretest-post test; t= 1 1.76 and observation check lists t= 11.56 were meaningful. But the difference of differences t = 0.030 was not found meaningful. This result reveals that the achievement of psychomotor objectives and cognitive objectives are almost the same.