Farklı kapalılıktaki kızılçam ve karaçam meşçerelerinde hava hallerine bağlı olarak ölü yanıcı madde neminin tahmini
Estimation of moisture content of the dead fuels depend on meteorological paramaters in different closure calabrian pine and anatolian black pine stands
- Tez No: 434973
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Orman yangınları çoğunlukla orman zemininde bulunan ölü yanıcı madde tabakasında başlar ve gelişir. Yangının başlaması, gelişmesi ve davranışı büyük oranda yanıcı madde tabakası nem içeriğine bağlıdır. Ancak yanıcı madde nemini ölçmek zahmetli, zaman alıcı ve masraflıdır. Bu yüzden farklı meşçere kuruluşları ve hava hallerine göre yanıcı madde nem değerleri istatistiki modeller ile tahmin edilmektedir. Bu çalışmada hava hallerine bağlı olarak farklı kapalılıktaki Kızılçam (Pinus brutia Ten.) ve Karaçam (Pinus nigra J.F. Arnold) meşçerelerinde ince yanıcı madde ve humus nem ölçümleri yapılarak, yanıcı madde nem modelleri geliştirilmiştir. Geliştirilen modeller ince yanıcı maddedeki nem değişiminin %84'lük ve humustaki nem değişiminin %88'lik kısmını açıklamıştır. Yağış sonrası ince yanıcı maddedeki nem değişiminin %86'lık ve humustaki nem değişiminin ise %96'lık kısmını açıklamıştır. Yanıcı madde nemi modelleri ile farklı hava koşullarındaki ince yanıcı madde ve humus neminin tahmin edilmesi yangın tehlike oranları, kontrollü yangınların planlanması, yangın potansiyeli ve davranışının tahmin edilmesi gibi tüm yangın amenajman uygulamaları için kullanışlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Forest fires begin usually and spread dead fuel layer being in forest floor. Beginning, improvement and spread of a fire depend on substantially fuel moisture content. However measuring fuel moisture content are troublesome, time-consuming and expensive. So fuel moisture content are estimated by statistical models according to different stand structures and weather conditions. In this study, fine fuel and duff moisture content were measured depend on weather conditions in Calabrian Pine (Pinus brutia Ten.) and Anatolian Black Pine (Pinus nigra J.F. Arnold) with different crown closure and fuel moisture models were developed. The developed models were accounted for 84% of fine fuel moisture variation and 88% of duff moisture variation. The developed models were accounted for 86% of fine fuel moisture variation and 96% of duff moisture variation after rainfall. The predicting fine fuel and duff moisture content by fuel moisture models in different weather conditions will be useful for fire management practices such as fire danger rating, planning of controlled fire, fire potential, and predicting fire behavior.