Islam and criticism of the concept of the 'human rights':An argument specific to MAZLUMDER
İnsan hakları kavramının eleştirisi ve islam: MAZLUMDER özelinde bir tartışma
- Tez No: 434983
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÇAYLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İnsan hakları kavramı, ortaya çıktığı günden beri kavramın neye tekabül ettiği konusunda birbirinden farklı dünya görüşü çerçevesinde tartışılagelmektedir. İnsan hakları kavramı Batı'da ortaya çıkmış ve adeta insanın temel hak ve hürriyetlerini teminat altına alan sihirli bir formül olarak ele alınmasına rağmen, birçok ideoloji, sınıf, dünya görüşü ve dinler tarafından itiraz edilen bir kavram olup, bugün kavram üzerinde tartışmalar devam etmektedir. Tez'de ilkin Batı düşüncesinin insan, hak, insan hakları kavramı teorik ve felsefi bağlamda incelenmiş ve insan haklarının tarihsel serüveni verilmiştir. Ardından bir din olarak İslam'ın ana kaynakları bağlamında insan, hak, adalet kavramlarının sabit (öz) ve ilişkisel anlamları semantik bir çerçevede teorik ve felsefi bir bağlamda incelenmiş ve özellikle bu teorik perspektif ışığında Batı modernite kaynaklı insan hakları kavramı İslam dini bağlamında eleştiriye tabi tutulmuştur. Tezin üçüncü bölümünde ise, tüm bu hususlar Türkiye'de Müslümanların ilk insan hakları örgütü olarak ortaya çıkan MAZLUMDER ekseninde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of“Human Rights”has been discussed in context of several worldviews since it had come to light, within the question what it corresponded with. Although being emerged in Western World and supposed to be a magical formula which can secure the basic rights and liberties of human being, it is such a concept against which many ideologies, classes, worldviews and religions always have been argueing and all these discussions are still being made. In this thesis, the concepts of“human being”,“right”,“human rights”were embraced in context of theory and philosophy and within this scope, the historical adventure of human rights was exposed in outline. In the sequel, the substantial (essential) and relational meanings of the concepts of“human”,“right”and“justice”were analyzed in context of main sources of Islam as a religion by a theoretical and philosophical way. Within this scope and in especially this theoretical context, the concept of“human rights”emerged from Western world is criticized from the point of view of Islam religion. As to the thirth section of this thesis, all of these matters have been investigated in context of MAZLUMDER, the first organization of human rights of the Muslim people in Turkey.