Ankara ilinde basınçlı sulama sistemlerinin benimsenmesindeki belirleyiciler ve teknik hususlar üzerine bir araştırma
Determinants of the adoption of pressured irrigation system and technical issues on research in Ankara
  1. Tez No: 435051
  2. Yazar: ALİ GÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERTAN SESVEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada, Ankara İlinde tarımsal üretim yapan yenilikçi üreticiler arasında Basınçlı Sulama Sistemlerinin benimsenmesini etkileyen faktörler ve teknik hususlar incelenmiştir. Araştırma verileri Sincan ilçesinde 50 üretici, Ayaş ilçesinde 52 üretici ile Polatlı, Bala ve Gölbaşı İlçelerinde bulunan 3 devlet üretme çiftliğinde olmak üzere toplamda 105 üretici ile yapılan anketlerden toplanmıştır. Araştırma kapsamındaki çiftçilerimiz, basınçlı sulama sistemlerindeki teknolojik yenilikleri benimseme ve uygulama durumlarına göre bu sistemleri kullanan eğitimli, tecrübeli, lider ve yenilikçi üreticilerdir. Verilerin istatistiki olarak analiz ve incelenmesinde khi-kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda basınçlı sulama sistemlerinin benimsenmesinde üreticinin; yaşı, eğitim durumu, ekipman varlığı, toplam arazi miktarı, kullandığı modern sulama sistemi, gelir seviyesi, haberleşme teknolojisi kullanarak tarım danışmanı ile teknik yayım elemanlarıyla tarımsal konularda iletişim kurması ile %5 önem düzeyinde bir bağımlılık varken, karşılaşılan sorunlar, deneme, sergi, fuara katılım ve danışmanlık hizmeti ile arasında bir ilişkinin olmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Ayrıca, damla sulama sistemini uygulayan işletmeler içinde sırasıyla, tıkanma (%71), aşınma –yıpranma, hayvan zararları (%40) ve çatlaklar (%37,8) dört önemli sorun olarak dikkat çekmiştir. Bu sonuç, özellikle küçük ölçekli aile işletmelerinde düşük kaliteli ve maliyetli damla sulama sistemlerinin kullanıldığını, teknik sorunlar açısından da sürdürülebilir damla sulama adaptasyonundaki problemler ile benzer olduğunu destekler niteliktedir. Teknoloji sağlayıcılarından kaliteli malzeme, teknik servis ve sürdürülebilirlik konularında üreticilere yardımcı olma ve pazarlama tekniklerini tekrardan gözden geçirmeleri beklenmelidir. Ek olarak, devlet kademesinde yenilikçi sulama teknolojilerinin benimsenmesi üzerine başarının artması için karar vericilerin yeni politikalar geliştirip ve uygulamaya sunması gerekir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors and the technical considerations that affect the adoption of Pressured Irrigation System among innovative producers engaged in agricultural production in the city of Ankara were examined. Research data were collected through the surveys performed on a total of 105 producers, of whom 50 were from Sincan, 52 were from Ayaş, and 3 were from three different state farms located in Polatlı, Bala and Gölbaşı. In terms of their states to adopt and apply the technological innovations in Pressured Irrigation System, the farmers investigated in our study were trained, experienced, leading and innovative producers who actively used the system. Chi-square test was used for the statistical analysis and the investigation of the data. As a result of this study, we found that there was a dependence at the significance level of 5% between the adoption of Pressurized Irrigation System and age, education level, presence of the equipment, total size of the land, the modern irrigation system used, income level, interacting with agricultural consultants and technical stuff through communicational technologies while no dependence has been found for the problems faced, experiments, attendance to exhibitions and fairs, and consultancy services (p>0.05). Besides, in the companies using the drip irrigation system, the four most important issues were determined as blockage (71%), abrasion, animal-damage (40%) and cracks (37.8%), respectively. Our findings appear to support the knowledge that low quality, inexpensive drip irrigation systems are used in especially small-scale family farms and that the problems faced in the innovative systems are similar to the ones experienced in the adoption of the sustainable drip irrigation systems. It should be expected that the technology providers would help the producers in the topics of qualified material, technical services and sustainability as well as that the providers would re-consider their marketing techniques. In addition, decision-makers should develop and present new policies to apply in order to increase the success on the adoption of innovative irrigation technologies at the governmental level.