Diognosis of nematode populations found in chard, barley and onion grown in north of Iraq and south of Turkey
Türkiye'nin doğusu ile Irak'ın kuzeyinde yetiştirilen zeytin, asma ve karışık meyva alanlarındaki nematot yoğunluklarının tespiti ve tanımlanması
  1. Tez No: 435053
  2. Yazar: KAMAL HUSSEIN KAREEM KAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ÇETİNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Türkiye'nin doğusu ile Irak'ın kuzeyinde yetişen pazı, arpa ve soğan yetiştirilen alanlarından, 2014-15 yıllarında, alınan toprak örneklerinde görülen nematodların trofik yapı ve cinslerine göre yoğunlukları, dağılımları ve biyoçeşitlilikleri araştırılmıştır. Her iki ülkeden alınan toplam 230 toprak örneğinde nematodlar Baermann sistemi yardımı ile elde edimiş ve ışık mikroskobunda teşhisleri yapılmıştır. Çalışmada, dört trofik gruba ait nematodların cins sayıları bitki paraziti nematodlar için 11, serbest yaşayanlar için 19, predatörler için 8 ve omnivore nematodlar için ise 7 adet olmuştur. Çalışmanın Irak bölgesinde, en yüksek serbest yaşayan nematode sayısı Cephalobus cinsinde bulunmuş olup sırası ile pazı arpa ve soğan için 600, 1044 ve 693 ve Türkiye için ise bu sayılar sırası ile 446, 492 ve 541 olmuştur. Çalışmanın tamamına bakıldığında her iki ülkede de Cephalobus'dan sonra sırası ile Chiloplacus, Rhabditis, Monhystera, Eucephalobus, Acrobeles ve Wilsonema cinsleri takip etmiştir. Diğer taraftan, çalışmada en yüksek bitki paraziti nematode sayıları sırası ile Tylenchus, Pratylenchus, Aphelenchus, Filenchus, Ditylenchus, Aphelnchoides, Heterodera, Meloidogyne ve Helicotylenchus olmuştur. Son olarak, çalışmada, en yüksek predator nematod yoğunlukları sırası ile Mononchus, Discolaimus ve Euorylaimus cinslerinde tespit edilmiştir. İlgili çalışmada, gerek Türkiye ve gerekse Irak'ta elde edilen nematod sayıları ve cinslerinin farklı olduğu görülmüştür. Bu durum, her iki ülkedeki toprak ve çevresel faktörlerin farklı olabileceğini göstermektedir. Nematodların yoğunlukları ve biyoçeşitliliği hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak için daha geniş ürün yelpazesinde daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Examining the soil samples of three different crops namely Chards, Barely and Onion in south part of Iraq and north part of Turkey during 2014-2015, the abundance, distribution and biodiversity of nematodes diagnosed based on their community compositions, trophic group and genera. Nematodes from 230 collected soil samples from both countries extracted by Baermann systems, identified, and quantified by microscopic observations. Total number of genera belonging four trophic groups of nematodes were 18, 10, 7, and 7 for free living, plant parasite, omnivorous and predaceous nematodes, respectively. In Iraq, the highest numbers nematodes were found in free living genus of Cephalobus spp with 600, 1044 and 693 individual for Chard, Barley and Onion, respectively. Overall, in Turkey, the highest numbers of free living nematodes were also found in genus Cephalobus spp with 446, 492 and 541 individual for Chard, Barley and Onion, respectively. In overall study, the greater free living nematode densities in all three crops from both counties were Cephalobus followed by Chiloplacus spp, Rhabditis spp, Monhystera spp, Eucephalobus spp, Acrobeles and Wilsonema spp. On the other hand, the highest densities of plant parasitic nematodes were observed in Tylenchus spp, Pratylenchus spp, Aphelenchus spp, Filenchus spp, Ditylenchus spp, Aphelnchoides spp, Heterodera spp, Meloidogyne ssp and Helicotylenchus spp. Finally, the greatest predacious nematode numbers were retained in genus Mononchus spp, Discolaimus spp and Euorylaimus spp. In current study, we found that the number and genus of nematodes occurred in both Turkey and Iraq were different. This indicates that there was a different soil and environmental conditions for nematodes in both countries. Comprehensive studies with wider crop varieties needed to learn more of nematode density and biodiversity.