A quest for social justice: A critique of Hayek's social philosophy
Sosyal adalet arayışı: Hayek'in sosyal felsefesinin eleştirisi
  1. Tez No: 435133
  2. Yazar: NİHAT MUĞURTAY
  3. Danışmanlar: PROF. KENNETH WESTPHAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Hayek'e göre hukuk egemenliği ile sosyal adalet ilkeleri birbirini dışlamaktadır. Bu 'bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler' ilkesini kendisine şiar edinmiş filozoflarına göre, kapsamlı eşitliğe, pozitif özgürlüğe ve pozitif ayrımcılığa yönelik herhangi bir yaptırım, yani sosyal adaletin amaçları 'adalet' kavramından dışlanmalıdır. Hukuk egemenliği ile sosyal adaletin uyuşmazlığı ilkesi bugünün sosyal-politik felsefenin önemli konularından biridir. Bu filozoflara göre adalet sadece usuli adalet, eşitlik ise sadece kanun önünde eşitliktir. Bu anlamda hukuk egemenliği kavramı 20.yy liberteryenleri tarafından radikalleştirilmiştir. Bu uç görüşün bir varsayımı var: formel adalet ve kapitalizm birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Dolayısıyla bu anlayış adaletin diğer veçhelerini dışlar. Liberteryenlere göre kapsamlı adalet yolunda belli toplumsal kesimlere yönelik her pozitif yaptırım gerçek adalet olan formel adaletin temelini oyar. Bu projede sosyal adalet ilkeleri ve hukuk egemenliğinin uyuşabileceğini göstereceğim. Uyuşmazlık tezine kapasite yaklaşımını öne sürerek karşı çıkacağım. Benim öne sürdüğüm sosyal adalet teorisi hukuk egemenliği ile sosyal adalet ilkelerinin uyuşmasını zorunlu kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
For Hayek, the rule of law and principles of social justice strictly exclude each other. According to laissez-faire philosophers the concept of the rule of law excludes all substantive equality, positive liberty, affirmative action, sanctions for discrimination; namely all the aims of social justice are excluded from the concept of 'justice'. Irreconcilability of the rule of law and social justice is one of the main arguments of Hayek's thought. Formal justice is the only kind of justice and equality before the law is the only kind of equality. The concept of the rule of law is radicalized by laissez-faire philosophers in the twentieth century. This extreme attitude is based on an assumption: formal justice and capitalism are strictly related to each other. Thus, this attitude is in contrast with social justice. According to libertarians, any positive sanction towards substantive justice (for particular people and classes) will destroy the rule of law, namely the law of liberty. However, in this thesis, I will try to undermine Hayek's irreconcilability thesis and offer an idea which makes the rule of law compatible with social justice. I will use the capability approach to reconcile these two concepts. My theory of social justice makes this reconciliation necessary. It refutes the Hayekian premises.