İlköğretim matematik dersi programının planlama, uygulama ve değerlendirme çalışmalarına getirdiği katkı ile ilgili öğretmen ve müfettiş görüşleri
The Wiews of teachers and inspectors related with the contribution of the primery education mathematics course program to the studies of planning, application and evaluation
- Tez No: 43514
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, 1991-1992 öğretim yılında ilköğretim kurumlarında uygulamaya konulan İlköğretim Matematik Dersi Programının eğitim öğretim etkinliklerine, dolayısı ile öğretmenin planlama, uygulama ve değerlendirme çalışmalarına getirdiği katkıyı belirlemektir. Araştırmada; 1994-1995 öğretim yılında, Manisa ili Köprübaşı, Salihli, Gördes ve Demirci ilçelerinde bulunan 14 ilkokul, 4 ilköğretim okulu, 4 ortaokulda görev yapan 171 sınıf ve matematik öğretmeni ile Manisa ilinde görev yapan 31 ilköğretim müfettişi üzerinde çalışılmıştır: Araştırmada veriler anket ve günlük plan inceleme formuyla elde edilmiştir. Anket örnekleme giren 171 öğretmene ve 31 ilköğretim müfettişine uygulanmak üzere, alt problemlere cevap aramak amacıyla hazırlanmıştır. Anket; genel, i toplanıp; yüzde, frekans ve ortalama alınarak değerlendirilmiştir. Günlük plan inceleme formu ise 147 öğretmen planını incelemek üzere, alt problemlere cevap aramak amacıyla hazırlanmıştır. Günlük plan inceleme formu ile elde edilen veriler frekans ve yüzde olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular şöyle sıralanmıştır. 1. Planlamayla ilgili sorulara öğretmenlerin 3.50, müfettişlerin 3.90 ile“çok”derecede katıldıkları görülmüştür. İnceleme formunun ilgili bölümü bunu destekler niteliktedir. 2. Uygulama bölümündeki sorulara öğretmenlerin 3.17 ile“bazen”, müfettişlerin 3.55 ile“çok”derecede katıldıkları görülmüştür. İnceleme formundaki içerik bölümünde aranılan niteliklerin bulunamamış olması bu durumu destekler niteliktedir. Öğretmen ve müfettiş görüşleri arasındaki farklılık, eğitim düzeylerinin farklı olması ile açıklana bilir. 3. Değerlendirmeyle ilgili sorulara öğretmenlerin 3.45, müfettişlerin 3.77 ile“çok”derecede katıldıkları görülmüştür. Bu durumu inceleme formunun biçimselaçıdan ve içerik açısından elde edilen veriler desteklememektedir. Bu öğretmenlerin yaptıklarını plana yazmadıkları ile açıklanabilir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of tihs research is to determine the contribution of the Primary Education Mathematics Course Program which was brought into application in primary education institutions in 1991-1992 educational year to the education training activities and indirectly to the planning, afflication and evaluation studies of the teachers. İn the researcah, 171 class and mathematics teachers working at 14 primary schools, 4 primary education schools, 4 secondary schools, 4 primary education schools, 4 secondary schools at Köprübaşı, Salihli,i Gördes and Demirci subprefuctures of Manisa province and 3 1 primary education inspectors working in Manisa province vere observed. In the reserarch, the data was compiled by survey and daily plan inspection form. The survey vas prepared to be applied to 171 teachers and 31 primary education inspectors within the scope of samplingi in order to find the answers of the sub-problems. The survey consisted of the sections of general, planning, application, evaluation and a section with an open-end question. The survey data was compiled and evaluated as percentage, frepuency and average. The daily plan inspection form vas prepared to inspect 147 teacher plans in order to find the answers of the sub-problems. The data obtained by daily plan inspection form was evaluated as frequency and percentage. The findings obtained by the research are listed as follows: 1. It was observed that the teachers answered the questions of planning with 3.50 and the inspectors with 3.90 with the answers“often”. The related section of the inspection form has a supportingi quality. 2. It was observed that the teachers answered the questions of application with 3.17 with the answer“sometimes”and the inspectors with 3.55 with the answer“often”. The fact that the desired qualities in the contents section of the inspection form were not met has a supporting quality for this feature. The difference between IIIthe views of teachers and inspectors may be defined with the difference on their educational levels. 3. It was observed that the teachers answered the questions of evaluation with 3.45 and the inspectors with 3.77 with the answer“often”. This situation is not supported in relation to the aspects of form and contents. IV