The role of home and childcare chaos in children's development
Ev ve okul öncesi eğitim kurumlarındaki kaosun çocukların gelişimi üzerindeki rolü
  1. Tez No: 435144
  2. Yazar: FİGEN EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZA ÇORAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma ev ve okul öncesi eğitim kurumlarındaki kaosun, okul öncesi dönemdeki çocukların sosyal yetkinlik ve uyum, kendini denetleme becerisi ve duygulanım durumları üzerindeki arttırıcı ve etkileşimli rolünü araştırmayı amaçlamıştır. 269 çocuk (137 erkek, 132 kız), çocukların anneleri ve okul öncesi öğretmenleri çalışmaya katılmıştır. Ev ve okul öncesi eğitim kurumlarındaki kaos, sırasıyla anne tarafından doldurulan CHAOS ölçeği ve öğretmen tarafından doldurulan LECP ölçeği aracılığıyla ölçülmüştür. Ev ve okul öncesi eğitim kurumlarındaki kaosun arttırıcı ve etkileşimli rolü çok düzeyli doğrusal modeller kullanılarak test edilmiştir. Ev ve okul öncesi kurumlarındaki kaosun arttırıcı rolü, yalnızca dışa yönelim sorunların yordanmasında gösterilmiştir. İçe yönelim sorunlarındaki anlamlı farklılığı yalnızca ev kaosu açıklarken sosyal yetkinlikteki anlamlı farklılığı yalnızca okul öncesi eğitim kurumundaki kaos açıklamıştır. Ancak, ev kaosu ve okul öncesi eğitim kurumundaki kaos arasındaki iki-yönlü etkileşimin çocukların gelişim sonuçlarını yordamadığı bulunmuştur. Diğer bir ifadeyle, bir ortamdaki kaos ile çocuk gelişimi arasındaki ilişkinin bir başka ortamdaki kaosun düzeyine göre değişmediği gösterilmiştir. Bunların yanı sıra, hem ev hem de okul öncesi eğitim kurumunda yüksek düzeyde kaosa maruz kalan çifte risk grubundaki çocuklar bu iki ortamdaki kaos dağılımı üzerinde üçlü ayrıştırma yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Çifte risk grubundaki bu çocuklar, hem ev hem de okul öncesi kurumunda düşük düzeyde kaosa maruz kalan çifte korunma grubuna göre daha fazla dışa yönelim sorunları sergilemektedir. Ayrıca, ev ortamında düşük ama okul öncesi ortamda yüksek düzeyde kaosa maruz olan çocuklar, her iki ortamda da ortalama düzeyde kaosa maruz kalan çocuklara göre daha az sosyal yetkinlik sergilemiştir. Bu bulgular, riskli ortamların additif rolüne odaklanan politikaları akla getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study investigated the additive and interactive roles of home and childcare chaos in predicting preschool children's social competence and adjustment, effortful control, and emotionality. The participants of the study consisted of 269 (137 boys, 132 girls) preschoolers, their mothers and preschool teachers. Home and childcare chaos were measured through mother report of CHAOS and teacher report of LECP scale, respectively. The additive and interactive roles between the home and childcare chaos were tested by using multilevel linear model analyses. The additive role of home and childcare chaos was documented only in the prediction of externalizing problems. In the case of internalizing, only home chaos, and in the case of social competence, only childcare chaos accounted for significant variation. However, the two-way interaction term between the home and childcare chaos was not significant in predicting any of the child developmental outcomes. In other words, the relationship between chaos in one context and child development was not moderated by the chaos in the other context. Besides, children who were exposed to double jeopardy (i.e., high levels of home and childcare chaos) were investigated by using triadic splits on the distribution of home and childcare chaos. Children in this group displayed more externalizing problems than children who were in the double protection group (i.e., low levels of home and childcare chaos). Also, children from low-chaos home environments, but high-chaos childcare environments displayed less social competence than those experiencing average levels of chaos in both contexts. These findings suggest policies focusing on the additive role of risky settings.