Konteynerlerden yeşil yapı projesi; Sağlık ünitesi modelleme örneği
Green building project of containers; Health unit modeling examples
  1. Tez No: 435181
  2. Yazar: ÇAĞRI BULHAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Uluslararası standartlara sahip, taşımacılık sistemi içinde verimli, güvenli ve hasarsız bir şekilde malzeme taşıması için üretilmiş çelik kutu şeklinde olan konteyner yapıları bir müddet sonra kullanılamamaktadır. Kullanılmış, atıl konteynerlerin sayısı dünyada ve ülkemizde oldukça fazladır. Zamanla kullanılamaz hale gelen yük konteynerleri basit, kullanışlı, dayanıklı strüktürleri ve standart ölçüleri nedeniyle yan yana ya da üst üste eklenebilmektedir. Maliyeti düşük ve ölçüleri standart olduğu için son zamanlarda yapı malzemesi olarak kullanımı gündemdeki yerini almıştır. Bu çalışmada; atıl durumdaki yük konteynerlarının, alternatif enerji kaynaklarının kullanılmasıyla ve gerekli sağlık ekipmanlarının bu enerji kaynaklarından beslenmesi ön planda tutularak, afet bölgelerinde veya kırsal alanlar ile ihtiyaç duyulan bütün alanlarda kullanılması amaçlanan, modüler ve sürdürülebilir sağlık ünitesinin üretimi hedeflenmektedir. Tezin, birinci bölümde; konteyner tanımına, teknik özelliklerine ve tarihçesine yer verilerek neden bu çalışma için bu yapı modülünün kullanıldığı vurgulanmaktadır. İkinci bölümde; tez kapsamında konteynerden üretilen sağlık ünitesinin bir yeşil yapı olası nedeni ile yeşil yapı kavramına ve sürdürülebilirlilik olgusuna yer verilerek dünyadan ve ülkemizden örneklemeler yapılmıştır. Üçüncü bölümde; mobil ve modüler yapılar oluşturmamıza olanak sağlayan konteyner yapılarının çeşitli kullanım alanlarının söz konusu olduğu ve bu alanların örneklerine yer verilmiş, incelenmiştir. Dördüncü bölümde; sağlık yapılarının tasarım standartları ve donanımsal ürünler incelenmiştir tez kapsamında tasarlanacak olan sağlık ünitesi için gerekli minimum alanlar belirlenmiştir. Bu araştırmalar ışığında beşinci bölümde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydanılarak tasarlanan, konteynerdan sağlık ünitesinin modellemesine yer verilip, gerekli tüm enerji ihtiyaçları hesaplanmış ve aktarılmıştır. Anahtar Kelimeler Mobil sağlık ünitesi, mobil mekan tasarımı, konteyner, enerji etkin tasarım, yeşil yapı, sürdürülebilir yapı.
Özet (Çeviri)
According to the international standarts in the efficient transport system, the containers have been produced to provide safe and undamaged transportation by their construction materials as steel but after a while the cantainers can not be used. Used and disposal number of containers in the world and in our country is very large. These containers provides simple, convenient, durable and by their efficient structures and also their standart sizes can be combined as side by side or added on top. Cost and recently use of low dimensions, containers began to took place in the agenda. In this study; the idle load containers of alternative energy resources, the use of these sources with the necessary medical equipments not only if needed to the disaster areas or rural areas but also use in all areas intended, modular and aimed at producing sustainable health unit. In the first level of the thesis; container defination, spesifications and why this place is given in the history is emphasized that this structure is used as a module. In the second level; within the scope of the thesis, the production of the containers as green structure of the health unit, the green building concept with possible causes and sustainability. In the third level; the creation of mobile and modular structure facilities providing various areas of container constrution and examples given, also examined. In the fourth level; for the health units, designing standarts and hardware products have been examined, the minimum area required for the health unit is determined. Within these researches examinations in this thesis in the fifth level; designed by utilizing renewable energy sources, the modeling of the health unit from the container and all necessary energy needs are calculated and transfered. Key words Mobile health units, mobile interior design, container, energy efficient design,green building, sustainable building.