Türk tiyatro eğitiminde oyunculuk anlayışının evrimi
Evolution of the approach to acting in Turkish theatre education
- Tez No: 435274
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT ÇAPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Cumhuriyetin kültür politikası olarak benimsediği Batı tarzı tiyatroyu, model olarak olduğu gibi almak, günümüze kadar tiyatro sanatındaki baskın tarz olarak gelmiştir. Bunun yanında modern tiyatroyu reddetmemekle birlikte geleneksel temaşa sanatı ve Anadolu coğrafyasının birikimi olan kültürel değerleri harmanlayarak yepyeni bir yol bulmak da bir diğer görüştür. Bu tezde; hem pratikte hem de eğitim anlayışında bu iki yöneliş üzerinden gelinen noktanın incelenmesi yer almaktadır. Anahtar sözcükler; Yerlilik, Tiyatro, Gelenek, Eğitim
Özet (Çeviri)
Western style theater , which was adopted by the Turkish Republic as a cultural policy , has been the prevailing model in theatrical arts. Besides this model there is another, although not rejecting the modern theater, which combines the traditional visual arts and the accumulated cultural values of the Anatolian region. In this thesis, both models are used to examine the current situation of theater practice and theater education. Key words; İndigenous, Theatre, Traditional, Education