Uzman dizge çekirdeği ile veritabanı yönetim dizgesinin etkileşimli kullanımı üzerine örnek bir uygulama
  1. Tez No: 4353
  2. Yazar: AYDAN ARAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ŞENGONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ABSTRAKT Bu çalışmada öncelikle Yapay Us alanındaki kavramlardan hareket ederek, bu alandaki çalışmalarda üretilen ve çeşitli konulardaki problemleri çözmeye yöne lik yazılımları olan Uzman Dizgeler incelenmiştir. Uzman Dizgelerin genel niteliklerini ve uygulama alanlarının çeşitliliğini örneklerle olduğu kadar gerçek bir uygulama ile de gösterebilmek amacı ile Uzman Dizge Çekirdeği EXSYS ve Veritabanı Yönetim Dizgesi dBASEIII'ün ortak kullanımları ile bir program gerçekleştirilmiştir. Bu programın amacı kişilerin Özelliklerine göre Besin açısından dengeli diyet menüleri üretmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This project mainly focuses on Expert Systems which are software developed under the area of Research on Artificial. Intelligence, using the basic concepts of Artificial Intelligence. In order to show the variety of application areas and the main features of Expert Systems with an actual application as well as theoretical samples, a program using the Expert System shell EXSYS and the DBMS dBASEIII has been developed. The aim of this program is to generate nutritionally well-balanced diet menus according to the specifications of a person.