Klasik gitar metotlarının tarihsel evrimi
The historical evolution of classic guitar methods
- Tez No: 435337
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.KÜRŞAD TERCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Klasik gitar, evrensel müzik açısından kendisini bütün Dünya'ya kanıtlamış ve herkesin beğenisini kazanmış bir çalgı aletidir. Bunun sebeplerinden biri de günümüzde klasik gitar metotları vasıtasıyla akademik olarak eğitimi verilen bir çalgı aleti olmasıdır. Tarihsel süreç içerisinde klasik gitar metotları ve eserleri üzerinde sağlanan gelişimde, bireysel katkıların en az toplumsal etmenler kadar önemli bir rol oynadığı görülmüştür. Çünkü tarihsel dönemlerin her birinde yaşanan toplumsal olaylar dönemin bestecilerine etki etmiş, bu etki de gitar besteci ve icracılarının eserlerine yansımıştır. Ayrıca tarihsel süreç içerisinde klasik gitarın fiziki yapısının geçirdiği evrimler, gitar teknikleri ile gitar müziğini derinden etkilemiştir. Çünkü gitarın boyutlarının değiştirilmesi, ses kapasitesinin ve çalma kolaylığının arttırılması ile daha çok insana ulaşılarak gitara yapılan bireysel katkıların artması sağlanmıştır. Bu çalışmada, tarih boyunca yaşanan toplumsal, siyasal ve kültürel değişimler ile gitara yapılan bireysel katkılar arasındaki bağlantı incelenerek tarihsel süreç içerisinde klasik gitarın, klasik gitar metotları ile eserlerinin gelişim ve değişimi araştırılmıştır. Yapılan araştırmalarda klasik gitarın fiziki evriminin, klasik gitar metotları ve eserlerinin gelişimiyle ne kadar paralellik gösterdiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The classical guitar is a musical instrument which has proven itself all over the world and has won everyone's admiration in terms of universal music. One of the reasons of that the academic training is being given for this instrument via classical guitar methods nowadays. In the historical process, it has been observed that the individual contributions play important role at least social factors on the evolution of classical guitar methods and works. Because the social events that experienced in each historical period have affected the composers of that period and this effect has been reflected in the works of guitar composers and players. Also the changes in the physical structure of the classical guitar in the historical process deeply affected the guitar techniques and guitar music. Because the individual contributions to the guitar has increased to reaching more people by changing the size of the guitar, ıncreasing volume capacity and ease of playing guitar. In this work, the historical development and changes in classical guitar, classical guitar methods and works have been researched by examining the connection between social, political and cultural changes in historical events and individual contributions to the guitar. It has been evaluated that physical evolution of classical guitar and development of classical methods and works by studies made.