Özengen müzik eğitimi veren kurumlarda uygulanan gitar eğitiminde kullanılan kaynakların incelenmesi
Research on resources used for guitar education in institutes offering amateur music education
  1. Tez No: 388140
  2. Yazar: BERK CEVİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNAY AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Araştırmada özengen müzik eğitimi veren kurumlarda uygulanan gitar eğitiminde kullanılan kaynakları oluşturan, metotlar, notalar, gitar eğitimine katkı sağlayan diğer gereçler ve eğitimde uygulanan strateji hakkında görüşme tekniği ve anket tekniği uygulanarak edinilen bilgiler değerlendirilmiştir. Araştırmanın giriş bölümünde, müzik eğitimi, özengen müzik eğitimi ve gitar eğitimi konularında bilgi verilmiş, gitarın tarihsel gelişimine çeşitli kaynaklardan faydalanılarak değinilmiştir. Burada ayrıca araştırmanın amacına, önemine, sınırlılıklarına ve sayıltılarına ve araştırmayı ilgilendiren çeşitli kavramlara yer verilmiştir. İlgili araştırmalar başlığında ise konu ile ilgili daha önce yapılan çalışmalar ile araştırmada faydalanılan çeşitli tezler ve makalelere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, araştırmanın yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Araştırmanın modeli, evren ve örneklem, verilen toplanması ve verilerin çözümlenmesine ilişkin açıklamalar bulunmaktadır. Edinilen bilgiler ile kullanıldığı tespit edilen metotların incelemesi de bu bölümde bulunmaktadır. Araştırmanın son bölümünde, elde edilen bilgiler ışığında ulaşılan sonuçlar ve bu sonuçlara göre geliştirilen öneriler bulunmaktadır. Anahtar Kelimeler :Gitar, gitar eğitimi, özengen müzik eğitimi, müzik eğitimi, gitarmetotları.
Özet (Çeviri)
In this study, we assessed the data about the methods, notes, other tools and instructional strategies gathered by using interviewing and surveying techniques that are resources used at guitar education offered in institutions providing amateur music education. In the introductory part, information on music education, amateur music education and guitar education is given and, from the perspectives of a variety of resources, historical development of the guitar is explained. Also in this part, the aim, importance, constraints and premises of the study and various concepts and definitions related to the study are given. Under the title of Relevant Studies, different theses and articles, which have been conducted earlier, that were used and referred to in this study are mentioned. In the second part, the method used in the study is explained and information on the model, space and samples, data gathering and data analysis of the study is given. The acquired information and detected methods are evaluated also in this part. In the last part of the study, the results attained under the light of the acquired data are given and some suggestions developed based upon these results are offered. Key Words :Guitar, guitar education, amateur music education, music education, guitar methods