Klasik gitar öğretim literatürünün değerlendirilmesi
Evaluation of teaching litareture on classical guitar
  1. Tez No: 279699
  2. Yazar: ZÜLÜF ARSLANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN YAHYA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada gerek Türkiye gerekse dünyada yayınlanmış olan klasik gitar metodlarından bazıları gitar öğretimine, öğretim ilkelerine ve kitap inceleme kriterlerine uygunlukları yönünden incelenmiştir.Araştırmanın ?Tarihçe? başlıklı olan ilk bölümünde klasik gitarın gerek dünyada gerekse Türkiye'de tarihsel süreç içerisinde geçirdiği gelişim ele alınmıştır.Araştırmanın ?Klasik Gitar Metodlarının İncelenmesi? başlıklı bölümünde ele alınan metodlar gitar öğretimi, öğretim ilkeleri ve kitap inceleme kriterlerine uygunlukları yönünden ayrıntılı biçimde incelenmiştir.Araştırmanın ?Klasik Gitar Metodlarının Karşılaştırılması? başlıklı bölümünde belirtilen kriterlere göre incelenen metodlar yine bu kriterler dahilinde karşılaştırılmıştır.Araştırmanın ?Sonuç ve Öneriler? başlıklı bölümünde ise yapılan inceleme ve karşılaştırma neticesinde birtakım sonuçlara ulaşılmış, sonuçlar tartışılmış ve bazı öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study has been investigated some classical guitar methods that published both in Turkey and in the world from the point of view teaching guitar, principles of teaching and criterion of study of books.In the first part this study that named ?History? has been explored phase of classical guitar both in Turkey and in the world.In the part of this study that named ?Study of Classical Guitar Methods? has been searched guitar methods from the point of view of teaching guitar, principles of teaching and criterion of study of books.In the part of this study that named ?Comparison of Classical Guitar Methods? has been compared this methods for this criterion.In the last part of this study that named ?Consequences and Propositions? has been acquired consequences and offered propositions.