Çocukların bir spor branşına yönelmesinde, fiziksel, psikolojik ve ekonomik faktörlerin etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects that physical, psychological and economical factors to participating any sportive branch
- Tez No: 435511
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖKKEŞ ALPASLAN GENÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada ailelerin çocuklarını spora yönlendirmesinde fiziksel, psikolojik ve ekonomik faktörlerin etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklemini Gaziantep ilinde yaşayan ve gönüllü katılan 412 veli oluşturmaktadır. Katılımcıların 232'si (%56,3) erkek ve 180'i (%43,7) bayandır. Araştırmada katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek amacıyla oluşturulan 11 madde sorulmuş, spora katılımla ilgili fiziksel, psikolojik ve ekonomik faktörlere yönelik görüşlerini belirlemek için 29 maddeden oluşan anket formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kruskal-Wallis H testi ve grup içi anlamlılığı tespit etmek için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda çocuklarını spora yönlendiren ailelerin eğitim seviyeleri %38,6 ile yükseköğretim düzeyinde olduğu, aylık gelir düzeyleri incelendiğinde %44,2 oranında dar gelirli ailelerden oluştuğu belirlenmiştir. Araştırmaya katılan velilerin eğitim seviyeleri, çocuk sayıları, ekonomik gelir düzeyleri göz önünde bulundurulduğunda, çocukların bir spor branşına yönelmesinde etki eden fiziksel, psikolojik ve ekonomik faktörlerden aldıkları puanlarda istatistiki olarak anlamlı farklar ortaya çıkmıştır. Bu araştırma ile ailelerin çocuklarını spora yönlendirmesinde fiziksel, psikolojik ve ekonomik faktörlerin önemli olduğu ve bu faktörlerin ailelerin gelir düzeyi, çocuk sayısı ve eğitim seviyesine göre farklılaştığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present study aims to determine physical, psychological, and economical effects on parents' leading their children participating to sports. Sample of the study is 412 parents living in Gaziantep and they participated in the study voluntarily. 232 of the participants were male (56.3%), and 180 of them were female (43.7%). In order to explore the demographic information of the participants, 11 questions were asked, and to explore the opinion of the participants about the attendance of the spots physically, psychologically, and economically, 29 questions were asked. While evaluating the data, Kruskal-Wallis H and Mann-Whitney U tests were applied to illustrate the significance within groups. As a result of the study, 38,6% of the parents who lead their children to any sports has higher level of education. According to their income, 44,2% of them are from low level. When the education level of the families, the number of the children that families have, and their income level are taken into consideration, statistically significant difference was found between the scores that they got from the economical, psychological, and economical factors which affect the children leading to any sports. With present study, it was understood that the economical, psychological, and economical factors are important when families lead their children to sports, and these factors differs according to families' income level, education level, and the number of children they have.