Tip II diyabetli bireylerde fiziksel ve pulmoner fonksiyonların incelenmesi
Evaluation of physical and pumonary functions in individual with TYPE II diabetes mellitus
- Tez No: 435527
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TAŞPINAR, YRD. DOÇ. DR. ORÇİN TELLİ ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamız tip II diyabetli bireylerin fiziksel ve pulmoner fonksiyonların incelemek için planlanmıştır. Katılımcıları değerlendirmek üzere Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA), 6 dakika yürüme testi (6DYT), solunum fonksiyon testi (SFT), Charlson Komorbidite indeksi ve Cornell Kas iskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi (KİSRA) uygulanmıştır. Bu çalışmaya 58 tip II diyabetli (yaş ortalaması 53,32 ± 5,86 yıl) ve 52 nondiyabetik (yaş ortalaması 51,40 ± 5,79 yıl) olmak üzere toplam 110 katılımcı dâhil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
. Our study was planned to evaluate physical and pulmonary functions in individuals with type II diabetes. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), 6 Minute Walking Test (6MWT), Pulmonary Function Test (PFT), Charlson Comorbidity Ġndex and Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire were applied to evaluate the individuals. In the study, 58 type II diabetic (study group -mean years 53,32 ± 5,86 years) and 52 non-diabetic (control group - mean years 51,40 ± 5,79 years), total 110 individuals were included.