Hızlı iyileşme protokolü ile total diz artroplastisi uygulanan hastalarda erken dönem tüm vücut vibrasyonu ve progresif dirençli egzersizlerin etkinliğinin karşılaştırılması: Randomize karşılaştırmalı çalışma
Comparing the efficiency of EARLY WHOLE-BODY vibration and progressive-resistant exercises in patients with total knee arthroplasty treated with FAST-TRACK protocol: A randomized comparative study
  1. Tez No: 738148
  2. Yazar: GÖKHAN BAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UMMUHAN BAŞ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmanın amacı hızlı iyileşme protokolü (HİP) ile total diz artroplastisi (TDA) uygulanan hastalarda erken dönem ilerleyici tüm vücut vibrasyonu (TVV) ve progresif dirençli egzersiz (PDE)'lerin ağrı, fonksiyon, denge ve yaşam kalitesine etkilerini karşılaştırmaktır. Toplam 34 hasta HİP ile uygulanan TDA sonrası erken dönemde TVV (n=17) ve PDE (n=17) gruplarına ayrıldı. Katılımcılara haftada 2 seans ve toplam 6 hafta süreyle denetimli egzersiz programı uygulandı. Ek olarak her iki gruba denge eğitimi verildi. Eğitim öncesi ve sonrasında ağrı (Görsel Analog Skalası, GAS), fonksiyonel durum (Western Ontario Mcmaster Üniversitesi Osteoartrit İndeksi), diz eklem hareket açıklığı (gonyometre), kuadriseps kas kuvveti (handheld dinamometre), fiziksel performans (40 metre yürüme, zamanlı kalk-yürü, 30 saniye sandalye otur-kalk ve merdiven çıkma testleri), denge (KorebalanceTM denge sistemi) ve yaşam kalitesi (Kısa Form-36) ölçümleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to compare the effects of early progressive whole-body vibration (WBV) and progressive resistance exercises (PRE) on pain, function, balance and quality of life (QoL) in patients who underwent fast-track total knee arthroplasty (TKA). A total of 34 patients were divided into WBV (n=17) and PRE (n=17) groups in the early after fast-track TKA. Participants received 2 sessions per week and a total of 6-week supervised exercise training. In addition, balance training was given to both groups. Before and after training, pain (Visual Analogue Scale, VAS), functional status (Western Ontario Mcmaster University Osteoarthritis Index), knee range of motion (goniometer), quadriceps muscle strength (handheld dynamometer), physical performance (40-meter walking, timed-up and go, 30-second sit-to-stand and stair-climbing tests), balance (KorebalanceTM balance system) and QoL (Short Form-36) measurements were made.