Nöro-geribildirim antrenmanının bilişsel ve duyu-motor beceriler üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the neurofeedback training effects on cognitive and sensory-motor skills
  1. Tez No: 435571
  2. Yazar: FUNDA SEFEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AKTOP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı 30 seanslık DMR NGBA bilişsel ve duyu motor becerilere etkisini incelemektir. Araştırmanın alt amacı ise DMR NGBA ile kazanılan somato-duyusal ve duyu-motor yolların kontrolünün kısa ve uzun süreli dönemlerde korunup korunmadığının belirlenmesidir. Yöntem: Çalışmaya Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda okuyan 21,59±1,62 yıl yaş ortalamasına sahip 39 erkek birey katılmıştır. Bireyler NGBA (n=12), YNGBA (n=13) ve KONT (n=14) olmak üzere 3 gruba ayrılmışlardır. Bireylere 30 seanslık DMR NGBA ya da YNGBA uygulanmış ve ön test, son test, 1. Takip ve 2. Takip olmak üzere 4 seans ölçüm yapılmıştır. Bireylere EEG kaydı ile bilişsel (dikkat, hatırlama ve uzamsal algı) ve duyu-motor (duyu-motor koordinasyon, hedefleme, reaksiyon sürati) becerilerini ölçen bilgisayar destekli testler kullanılmıştır. EEG değerlerinde bireylerin testler sırasındaki ve dinlenik haldeki DMR'leri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The porpose of this study investigate the effects of 30 sessions sesory motor rythm neurofeedback training on cognitive and sensory-motor skills. The sub-objective is to determine whether protecting control of somato-sensory and somoto-motor pathways which hand with SMR NFT in the short and long period or not. Method: 21,59±1,62 years old 39 male individual who have been students in Akdeniz University School of Physical Education and Sport participated to the study. They were divided into 3 groups which were NGBA (n=12), YNGBA (n=13) ve KONT (n=14). 30 sessions SMK NFT or sham NFT were applied to the individuals and 4 session measurements which were pre, post, 1st follow-up and 2nd follow-up were applied to the individuals. The measurements were including cognitive (attention, memory, spatial perception) and sensory-motor (sensory-motor coordination, targeting, reaction time) skill tests which were computer-aided. Also, SMR EEG records had been taken simultaneously with the tests and rest.