Pliometrik ve tüm vücut vibrasyon antrenmanlarının anaerob güç ve kapasite üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of plyometric training and whole body vibration training on anaerobic power and capacity
- Tez No: 435570
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KEMAL ALPARSLAN ERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı; Tüm vücut vibrasyon antrenmanı (TVV) ile kombine edilmiş pliometrik antrenmanların, anaerobik güç (kısa süreli) ve kapasite (uzun süreli) üzerine etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmaya yaşları 20,57 ± 1,60 yıl olan toplam 66 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmada katılımcılar 3 gruba rastgele bir şekilde yerleştirilirdi. Vibrasyon grup (TVV) sadece tüm vücut vibrasyon antrenmanı (n=22), Pliometrik grup (PLY) sadece pliometrik antrenman (n=23) ve Kompleks grup (PLY+TVV) pliometrik antrenmana kombine edilmiş vibrasyon antrenmanı yapan grup (n=21). Tüm gruplara 40'ar dakikalık hazırlanmış olan çalışma programları, haftada 3 gün 12 hafta süresince toplam 36 antrenman olucak şekilde uygulanmıştır. Ölçüm dönemleri Ön Test (ÖT) antrenman periyodu öncesi, Ara Test (AT) antrenman periyodunun 6.hafta bitimi ve Son Test (ST) antrenman periyodunun 12. hafta bitiminde yapılmıştır. Tüm katılımcılara Antropometrik Ölçümler, Tekli ve Çoklu Sıçrama Testleri, Wingate Anaerob Güç ve Kapasite Testi (WAnT), İzometrik Kuvvet Ölçümü ve Bacak Kas Kitlesi Ölçümleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to effect of Plyometric training combined with Whole Body Vibration (WBV) training on Anaerobic power and capacity. Method: Sixty six male (20,57 ± 1,60 years old) participated in this study voluntarily. They were randomly assigned to a WBV training (n=22), Plyometric (PLY) Training group (n=23) and Combined (C) training group (n=21) which was trained both WBV and PLY training. Three times per week, totally 36 training (each one 40 min) was conducted. Testing was performed before (PreTest) mid and after (PostTest) the 12 week period and comprised Anthropometric measurements (AntM), Vertical (VJ) and Counter Movement Jump (CMJ) performance, Wingate Anaerobic power and capacity (WAnt), Isometric Power (IP) and Leg Muscle Area (LMA).