Ellagik asit'in fare depresyon modellerinde beyin kaynaklı nörotrofik faktör düzeylerine etkileri
The effects of ellagic acid on brain derived neurotrophic factor levels in mouse depression models
  1. Tez No: 435581
  2. Yazar: HATİCE ASLI BEDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farelerde ellagik asitin (EA) antidepresan-benzeri aktivitesini araştırmaktır. EA'nın bu etkisinde altta yatan mekanizmayı ortaya çıkarmak için beyin kaynaklı nörotrofik faktörün (BKNF) olası rolü araştırılmak istenmiştir. Yöntem: Çalışmada 25-30 gr ağırlığında, erkek balb/c fareler kullanıldı. Hayvanlar 5 gruba ayrıldı; taşıyıcı (0,1 ml/gün), sertralin (5mg/kg), EA (1, 2,5, 5 mg/kg) ve 14 gün boyunca ilaçlar intraperitonel olarak enjekte edildi. Lokomotor aktiviteleri açık alan testi ile ölçüldü. Kuyruk asma testi ve zorlu yüzme testi depresyon modeli olarak kullanıldı. Davranış testlerinden sonra fareler servikal dislokasyonla sakrifiye edilip western blot analizleri yapıldı. Bulgular: EA'nın üç dozu ve sertralin kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hayvanların spontan lokomotor aktivitelerinde anlamlı değişikliğe yol açmamıştır. Kuyruk asma testinde EA'nın üç dozu kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hareketsiz kalma süresinde istatistiksel olarak anlamlı azalmalar görüldü. Zorlu yüzme testinde EA 1 ve 5 mg/kg dozlarında kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hareketsiz kalma süresinde anlamlı bir değişikliğe neden olmadığı ancak 2,5 mg/kg dozda belirgin bir azalmaya neden olduğu görüldü. Ayrıca EA tedavisinin farelerin hipokampal BKNF düzeylerinde artışa neden olduğu saptandı. Sonuç: Bu çalışmada EA'nın lokomotor aktiviteyi değiştirmeden farelerde antidepresan-benzeri etkiler oluşturduğu görülmüştür. Bununla birlikte EA'nın antidepresan-benzeri etkisinde BKNF'deki artışın rol oynayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of present study was to evaluate the antidepressant-like activity of ellagic acid (EA) in mice. For understanding underlying mechanisms, the possible role of brain derived neurotrophic factor (BDNF) in EA's antidepressant-like effect was also investigated. Method: Male balb/c mice weighing 25-30 gr were used for the study. Animals were divided into 5 groups (n:10): vehicle (0,1ml/day), sertraline (5 mg/kg), EA (1-2,5-5 mg/kg) and drugs were daily injected by intraperitoneal route during 14 days. Locomotor activity was measured by open field test. Tail Suspension Test (TST) and Forced Swim Test (FST) were conducted to mice as depression models. After behavioural tests each mice was sacrified by cervical dislocation to obtain samples for western blot analysis. Results: All three doses of EA and sertraline did not significantly affect the spontaneous locomotor activity of mice compared to vehicle group. EA in three different doses produced statistically significant decrease in immobility time as compared to vehicle group in TST. EA at 1 and 5 mg/kg doses did not produce any significant effect in immobility time as compared to vehicle group in FST. But EA produced significantly reduced immobility time at 2,5 mg/kg dose. EA treatment increased hippocampal BDNF levels in mice compared to vehicle group. Conclusion: The present study demonstrates that EA is able to produce antidepressant-like effect in mice which is not due to an increase in the locomotor activity. Moreover the antidepressant-like effects of EA seems to be mediated by increased BDNF levels in mice hippocampus.