Evli kadınların (18-65 yaş arası) servikal kansere ilişkin bilgi düzeyi ile öz-etkililik ve sağlık okuryazarlığı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between married women's (between 18-65 years of AGE) information levels related to cervical cancer and their self-efficacy and health literacy levels
- Tez No: 435599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİNE YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Public Health, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma 18-65 yaş arası evli kadınların servikal kansere ilişkin bilgi düzeyi ile öz-etkililik ve sağlık okuryazarlığı düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi İzmir ili Çiğli İlçesi'nde bir aile sağlığı merkezi'nde 24 Şubat- 1 Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran, 18-65 yaş arasındaki 400 evli kadından oluşmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Görüşme Formu”,“Servikal Kanser ve Pap Smear Tarama Testine İlişkin Bilgi Düzeyi Formu”,“Öz Etkililik-Yeterlilik Ölçeği”,“Tıpta Yetişkin Okuryazarlığının Hızlı Tahmini-REALM Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with married women between 18 and 65 years of age to scrutinize the relationship between their information levels related to cervical cancer and self-efficacy and health literacy levels. A total of 400 married women (between 18 and 65 years of age) who referred to a family health center located in Çiğli county, Izmir between 24 February and 01 May 2016 comprised the sampling of research. As data collection tools,“Interview Form”,“Level of Information related to the Cervical Cancer and Pap Smear Screen Test Form”,“Self-Efficacy Scale”and“Rapid Estimate of Adult Literacy in Medicine Scale - REALM”were used. The descriptive analyses, chi-square-t test and one-way variance analysis were used in the analyses of the data obtained from research.