Çevrimiçi sağlık bilgisi arama davranışı, e-sağlık okuryazarlığı ve siberkondri ciddiyet seviyesinin serviks kanseri taramalarına katılım ile ilişkisinin incelenmesi
The relationship of online health information seeking behaviour, e-health literacy and cyberchondria with cervical cancer screening attendance
- Tez No: 820986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAZİYE DESDİCİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Family Medicine, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Giriş ve Amaç: Serviks kanseri kadınlar arasında en yaygın görülen dördüncü kanser türüdür. Tarama testlerinin etkin kullanıldığı toplumlarda preinvazif lezyonların tanısı ile kanser morbidite ve mortalitesi azalmaktadır. Ancak, serviks kanseri taramalarına katılım dünya genelinde ortalama %36 oranındadır. Hızla gelişen teknolojiler ve internetin yaygınlaşması sayesinde serviks kanseri taramalarına katılımı artıracak dijital müdahaleleri geliştirebilmek için, kadınların çevrimiçi sağlık bilgisi kaynaklarını nasıl kullandığını anlamak, e-sağlık okuryazarlığı seviyelerini ve siberkondri davranışlarını bilmek ve bunların kanser taramalarına katılım ile ilişkisini belirlemek önemlidir. Araştırmamızda, 30-65 yaş arası kadınların çevrimiçi sağlık bilgisi arama davranışının, e-sağlık okuryazarlığı seviyesinin ve siberkondri ciddiyet seviyesinin serviks kanseri tarama sıklığını bilme ve taramalara katılım durumu ile ilişkili olup olmadığını incelemek amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Nicel ilişkisel tarama modeli ve kesitsel yöntemle yapılan bu araştırma, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Jinekoloji polikliniklerine başvuran 30-65 yaş arası 370 kadın ile yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, sosyodemografik özellikler ve çevrimiçi sağlık bilgisi arama davranışını (ÇSBAD) anlamaya yönelik soruların ve e-Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (eHEALS) ile Siberkondri Ciddiyeti Ölçeği Kısa Formu'nun (CSS-12) yer aldığı dört bölümlük anket formu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: Cervical cancer is the fourth most common type of female cancer. In developed countries, morbidity and mortality have been dropping because of the diagnosis of preinvasive lesions with the screning tests. However, participation in cervical screning is approximately 36% worlwide. Rapidly developing technologies and expanding use of the Internet enable to improve digital interventions in order to increase the participations rates. For this, it is important to understand how women use online health information resources, to know e-health literacy levels and cyberchondria behaviors of women, and to determine whether participation in cancer screenings is associated with these variables. Therefore, the present study examined associations between online health information seeking behaviors (OHISB), e-health literacy, cyberchondria severity, and cervical cancer screening. Material and Method: This cross-sectional research was carried out face-to-face with correlational method. A total of 370 women aged 30-65 years and attending Ankara Bilkent Şehir Hospital Gynecology outpatient clinics participated in the study. Participants were asked to complete a quastionnaire survey consisting of four parts with the questions on their sociodemografic backgrounds, OHISB, e-Health Literacy Scale (eHEALS) and Cyberchondria Severity Scale Short Form (CSS-12).