Genç erişkin basketbolcuların beslenme durumlarının vücut kompozisyonu ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the relation between young adult basketball players nutritional status and body compositions
  1. Tez No: 435684
  2. Yazar: FURKAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP ÖZERSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, genç erişkin basketbolcuların beslenme durumları ile vücut kompozisyonu arasındaki ilişkinin saptanması amacı ile tanımlayıcı araştırma olarak planlanmış ve yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, 17-24 Nisan 2016 tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin ev sahipliğinde düzenlenen üniversitelerin 1. Lig turnuvasına katılan 49 basketbolcu oluşturmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılarak toplanmış olup katılımcıların ağırlık, boy ve deri kıvrım kalınlıkları araştırmacı tarafından bizzat ölçüm materyalleri kullanılarak toplanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinde ortalama, standart sapma, oran ve frekans değerleri ve beslenme bilgi sistemi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde araştırmaya katılan basketbolcuların sigara tüketim oranı %34.7, alkol tüketim oranı %59.2 olarak bulunmuştur. Katılımcıların %18.4'ü diyet uygulamaktadır, diyet uygulayanlardan %4.1'i programını diyetisyenden almaktadır. Bireylerin %18.4'ü takviye kullanmakta olup, %10.2'sinin performanslarını arttırmak için kullandığı tespit edilmiştir. Vitamin ve mineral kullanım oranları %23.5 bulunmuştur. Araştırmanın veriler sonucunda Durnin/ Womersley formülü ile vücut yağ yüzdesi ortalaması % 16,03±3,84 bulunurken, Jackson/ Pollock fomülü ile vücut yağ yüzdesi % 10,03±4,04 bulunmuştur. Araştırmaya katılan bireylerin besin tüketimlerinde enerjini % 47'si karbonhidrattan, %15.93'ü proteinden %37.07'si yağdan geldiği saptanmıştır. Basketbolcuların beslenme durumları ile vücut kompozisyonları arasındaki önemli bir ilişki bulunmaktadır. Bu konu üzerinde daha çok araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmakla birlikte basketbolculara da yeterli eğitimlerin verilmesi gerekmektedir. Anahtar kelime; basketbolcularda beslenme, vücut kompozisyonu, performans
Özet (Çeviri)
Assessment of the Relation Between Young Adult Basketball Players Nutritional Status and Body Compositions This descriptive research's purpose is relation between young adult basketball players nutritional statues' and body compositions'. Target population of this study is, between 17-24 April 2016 and in Gaziosmanpaşa University, 49 basketball player of 1. League tournament participating. Data collected with questionnaire form, weight, height and skinfold measurement estimated by researcher. Data consideration used by mean, standard deviation, ratio, frequency and BeBiS. Basketball players tobacco use ratio found %34.7 and alcohol consumption ratio found %59.2. Participants' %18.4 is dieter and %4.1 of this dieters works with a dietitian. Participants' %18.4 is using supplement and %10.2 of this participants using supplement for increasing performance. Using vitamin and mineral ratio found % 23.5. Body fat ratio found % 16,03±3,84 used by Durnin/Womersley formula and found % 10,03±4,04 used by Jackson/Pollock formula. Participants' food consumption for energy found %47 of carbohydrate, %15.93 of protein, %37.07 of fat. There is no relation between nutrition statues and body compositions of basketball players. In this area there is a need for more researches and adequate education. Keywords; basketball players nutrition, body composition, performance