Hasta ziyaretçilerinin yoğun bakımda yatan hastanın hayati bulgularına etkisi
Effects of patient visitors on vital signs of intensive care patients
  1. Tez No: 435689
  2. Yazar: SEDA BİRER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİYE SABUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırmanın amacı yoğun bakım ünitesinde yatan hastaların ziyaretçilerinin hastanın hayati bulguları üzerindeki etkisini belirlemektir. Tanımlayıcı ve analitik olarak yürütülen araştırmada demografik bilgi anketi ve hayati bulgu takip formu yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen 80 hasta ve yakınlarına uygulanmıştır. Çalışma grubu olarak, şuuru açık, 18 yaşından büyük olması, en az 1 gün yoğun bakımda kalması, monitörize olması ve birinci derece yakınları tarafından ziyaret edilmesi (anne, baba, çocuk), MI(miyokart infarktüsü) veya anjio nedeniyle yoğun bakımda olmaması kriterlerini sağlayan yoğun bakım hastaları incelenmiştir. Çalışmada elde edilen bulguların istatistiksel analizleri için SPSS 22 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken Shapiro Wilks testi, tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, Frekans) yanı sıra niceliksel verilerin iki grup arası karşılaştırmalarında Student t testi, Mann Whitney U testi, normal dağılım gösteren Ölçümlerde ANOVA, farklılığa neden olan ise Bonferroni testi kullanıldı. Normal dağılım göstermeyen verilerinin değerlendirilmesinde ise Friedman testi, farklılığa neden olanda ise Wilcoxon İşaretli Sıralar testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to determine the effects of the patients' visitors on the vital signs of the patients in intensive care units (ICU). The research was held as descriptively and analytically. For this purpose, vital signs schedule was followed and demographic information survey was applied to the visitors of the patients and 80 intensive care patients staying in Haseki Training and Research Hospital. The patients selected for this research provided the features such as being conscious and over the age of 18, staying at least one day in intensive care unit, being monitored, having been visited primarily by close relatives and not staying for Angioma or MI. And the data obtained from ICU patients was evaluated by using IBM SPSS 22 statistical software. During the evaluation process of the data; Shapiro Wilks test, descriptive statistical methods, Student t test (for the comparison of quantitative data) and Whitney U test were used. Also, ANOVA was used for the measurement of normal ranged data and Bonferroni test was applied to the reason of the discrepancy. On the other hand; Friedman test was used for abnormal ranged data and Wilcoxon test was applied to the reason of the discrepancy.