13-15 yaş grubu serbest stil erkek yüzücülerin 3 tekrarlı 200m performanslarına bağlı kinematik parametrelerin analizi
The kinematic analysis of freestyle swimming technique due to three 200m performances of 13-15 ages male swimmers
  1. Tez No: 435699
  2. Yazar: BENİL KISTAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM BULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, yüzme sporunda serbest stil erkek yüzücülerin üç tekrarlı 200m performanslarına bağlı su içindeki çekiş tekniğindeki değişimlerin belirlenip kinematik parametrelerin analizini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışmaya, 13-15 yaş grubu (yaş ortalaması 13,86±0,90yıl, boy ortalaması 164,79±6,89cm, ağırlık ortalaması 54±5,54kg) daha önce herhangi bir yaralanma geçirmemiş 7 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Performanslar öncesi, kalibrasyon kafesi aracılığıyla havuzun alan tanımlaması yapılmıştır. Sporculara uygun ısınma zamanı verildikten sonra eklem noktalarına deri işaretleri yerleştirilmiş daha sonra 3x200m maksimal düzeyde serbest yüzmeleri istenirken 4 adet kamera (60hz) aracılığıyla performansları kaydedilmiştir. Performans parametrelerinden kulaç uzunluğu, kulaç sıklığı, kulaç sayısı, bitiş derecesi değerleri; kinematik parametrelerden ise yer değiştirme ve açı değerleri değerlendirmeye alınmıştır. Alınan görüntüler SIMI Motion Reality 8.7.2 Hareket Analiz programı ile analiz edilmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler SPSS programında hesaplanmış; 200m sprint performanslarının başlangıç ve bitiş anındaki kinematik parametreleri Wilcoxon testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigation of differences in stroke kinematic parameters of freestyle young swimmers before and after 3x200m performances. 7 male swimmers (mean age 13,86±0,90; mean height 164,79±6,89cm; mean mass 54±5,54kg) were participated to this study as volunteer who did not have any injury history. Before the test, the cube calibration was used for calibrate to the field for calculation of the kinematic parameters. Also, appropriate warming time was given to all participants and then reflector markers were attached to their selected joints. When the swimmers were ready, It was asked to perform 3x200m freestyle performances and these performances recorded by 4 underwater cameras (60hz). Stroke length, stroke rate, stroke count, end time were calculated as performance parameters; angle and displacement values were calculated as kinematic parameters by using SIMI Motion version 8.7.2. Differences of 200m performances from beginning to end, kinematic performance parameters were compared using Wilcoxon Test in SPSS program. Also, the relationship between performance parameters and kinematic parameters were calculated using Pearson Correlation Cofficient.