Meme kanserinde SIRT1 ilişkili mirna'ların araştırılması
Investigations of SIRT1 related mirna's in breast cancer
  1. Tez No: 435714
  2. Yazar: MUHSİN ELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKTÜRK MARALCAN, YRD. DOÇ. DR. ALPER AYTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen malignitelerden biri olup yine kadınlarda kansere bağlı ölümlerde de en sık nedenlerden biridir. Bu hastalığın tedavisinde son yıllarda yeni yaklaşımlar ve yöntemler geliştirilmesine rağmen, hastalığın insidansındaki sürekli artıştan dolayı, meme kanseri halen çok önemli bir sağlık problemidir. Meme kanseri, etyolojisinde birçok etkenin rol adığı multifaktöryel bir hastalıktır. Etyolojide genetik faktörler ve aile öyküsü çok önemli bir yer tutmaktadır. SIRT1, meme kanseri ile ilişkili olduğu düşünülen ve regülasyonunun meme kanserinin tedavisinde bir yol olabileceğine inanılan bir enzim ailesidir. SIRT1'in regülasyonu bazı molekülleri direkt uygulanması ile veya SIRT1 ile ilişkili olan mikro RNA'ların kullanılması ile olabilir. Mikro RNA'lardan miRNA-9, miRNA-34a ve miRNA-132 meme kanserine etkisi olduğu düşünülen SIRT1 ilişkili mikro RNA'lardandır. Literatürdeki kısıtlı çalışmalarda bu mikro RNA'ların meme kanseri dokularında, normal dokulara göre daha düşük oranda bulunduğunu bildirmiştir. Bu çalışmada etik kurul onayı ile 66 hastadan alınan 132 dokuda, bu üç mikro RNA'nın düzeylerini araştırdı. Her üç RNA için de, normal ve kanser dokuları arasında anlamlı bir düzey farkı saptanmadı. SIRT1 ve ilişkili mikro RNA'lar ile ilgili literatürdeki çelişkili sonuçlar göz önüne alındığında bu konuda ek çalışmalara ihtiyaç olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common malignancy for women and one of the most common causes of cancer related deaths for women. Although there are new approachs of it's treatment, it is still an important healthy problem because of its increasing incidence. Breast cancer is a multifactorial disease that very factors are playing roles in its etiology. Genetic factors and family history play major roles in its etiology SIRT1 is an enzyme family related breast cancer that it is believed that its regulation may bring new possibilities for breast cancer treatment. SIRT1 can be regulated with direct application of some molecules or with help of SIRT1 related micro RNAs. miRNA-9, miRNA-34a and miRNA-132 are some of this miRNAs that are believed to be related to SIRT1 regulation. A few studies in literature shows that this micro RNA's levels are decreased in tumor tissues compared to normal tissues of the same patients. In this study, with approval of ethical committee, we invastigated this 3 miRNAs levels in 132 breast tissues which were collected intraoperatively from 66 patients. For all of three micro RNAs, there was no statistically significant difference between tumor and normal tissues. Regarding to previous studies about SIRT1 and related micro RNAs which are sometimes contradictory, we think that more studies are needed about this micro RNAs to illuminate their relations with SIRT1.