Gençlik hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğünde görev yapan personelin iş tatmin düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi
Examining job satisfaction levels of provincial directorate of youth services' employees in terms of different variables
  1. Tez No: 435722
  2. Yazar: YÜKSEL GEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnsanlar, zamanlarının büyük kısmını, bir işte çalışarak geçirmektedir. Bu nedenle, bireyin çalıştığı işten umduğu tatmin oranı, hayatına büyük oranda etki etmektedir. Benzer şekilde, örgütün başarılı olabilmesi için normalin üstünde gösterilen gayret, ancak çalışanın örgüte olan tatmin durumu ile açıklanabilir. Bu çalışmanın amacı; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan personelin iş tatmin düzeylerinin, farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Uygulama için hazırlanan veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Anket formunu sırasıyla; 5 sorudan oluşan demografik özelliklerden ve 35 sorudan oluşan iş tatmini ölçeği oluşturmaktadır. Ölçek 5'li likert formundadır. Araştırmanın evrenini, Bursa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan 383 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, 151 kişiden oluşmaktadır. Örneklem seçiminde, basit tesadüfî örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın uygulama aşamasında elde edilen verilerin analizleri, SPSS 16 paket programından yararlanılarak yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçları, şu şekilde özetlemek mümkündür: İçsel tatmin, dışsal tatmin ve genel tatmin algılarında erkeklerin tatmin algıları, kadınlardan daha yüksektir. Dışsal tatmin ve genel tatmin algılarında ise evli bireylerin tatmin algıları, bekâr bireylerden daha yüksektir. İçsel tatmin algılarında, lise mezunu bireylerin tatmin algıları daha yüksektir. İçsel tatmin algılarında, teknik personelin tatmin algısı, diğerlerine göre daha yüksektir. İçsel tatmin, dışsal tatmin ve genel tatmin algılarında hizmet yılına bağlı olarak tatmin algısı bir farklılık göstermemektedir.
Özet (Çeviri)
Examining job satisfaction levels of Provincial Directorate of Youth Services' employees in terms of different variables People spend a large proportion of their time at a workplace. Therefore, job satisfaction of an individual may have a considerable impact on his/her life. Meanwhile, any exceptional effort spend for the success of an organisation may be explained with the level of employees' job satisfaction. The main objective of this study is to examine the level of job satisfaction among the Provincial Directorate of Youth Services and Sports employees in terms of different variables. A survey has been prepared for data collection which included 5 questions with regard to demographic variables and 35 questions with respect to job satisfaction. The form is on quinary (5) Likert scale. The subject matter has been chosen among the 383 people serving at the Provincial Directorate of Youth Services and Sports in Bursa. The sample of the research consists of 151 persons. A simple random sampling method has been used for sample selection. The analysis of the data obtained during the implementation phase of the research were performed using the SPSS 16 package program. The results of the research can be summarized as follows: Intrinsic satisfaction, extrinsic satisfaction, overall satisfaction and perceptions of satisfaction among man are higher than women. Extrinsic satisfaction, overall satisfaction, and the perception of satisfaction among married subjects are higher than the single subjects. High school graduates reveal higher level intrinsic satisfaction. The level of intrinsic satisfaction is comparatively higher among the technical personnel. Intrinsic satisfaction, extrinsic satisfaction and overall satisfaction do not seem vary according to the years spend in the workplace.