Endometrium kanserli hastalarda klinik ve patolojik özelliklerin değerlendirmesi
Evaluation of the clinical and pathological features in patients with endometrial cancer
  1. Tez No: 435798
  2. Yazar: BİŞAR ERGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY TUĞBA ÜNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endometrium kanserinde hastaya, tümöre ve tedaviye bağlı klinik ve patolojik özelliklerin prognostik açıdan genel sağkalım, progresyonsuz sağkalım ve hastalıksız sağkalım üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Tıbbi Onkoloji bölümünde takipli 104 endometrium kanserli hastanın özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Tanı anında yaşı 65 altında olanların sayısı 73 (%70,2) , 65 yaş ve üstü olanların sayısı 31'dir (%29,8). 54 (%51,9) kişinin hipertansiyon, 28 (%26,9) kişinin diabetes mellitus tanısı vardır.15 (%14,4) hasta tanı anında premenopozal dönemdeyken, 89 (%85,6) hasta postmenapozal dönemdeydi. BMI 30 altında olanların sayısı 41 (%39,4) iken, 30 ve üzerinde olanların sayısı ise 63'tür (%60,6). 72 (%69,2) hastanın endometrioid tip, 21 (%20,2) hastanın non-endometrioid tip, 11 (%10,6) hastanın ise karsinosarkom olduğu saptanmıştır. Periton sıvı örneklemesi benign saptanan hasta sayısı 74'tür (%71,2). Asit sitolojisi malign olan hasta sayısı 25'tir (%24,0). Tanı anında metastatik olan hasta sayısı 9 (%8,6) iken tanı anında evre 1,2 veya 3 olup sonradan metastaz veya rekürrens gelişenlerin sayısı 30'dur (%28,8). Tanı anında ve sonrasında hiç metastaz veya rekürrens gelişmeyen hasta sayısı 65'tir (%62,5). Evre I-II-III hastalarda medyan sağkalım 33 ay, metastatik hastalarda 10,3 ay bulunmuştur. Prognostik açıdan genel sağkalım üzerine yaş ( p=0,006 ) ve hipertansiyon ( hem evre I-II-III te (p=0,044), hem de metastatiklerde (p=0,028)); hastalıksız sağkalım üzerine yaş ( p=0,0001) ve progresyonsuz sağkalım üzerine endometrioid histoloji (p=0,027) anlamlı bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of the clinical and pathological parameters associated with the patient, tumor and treatment in endometrium cancer on overall survival, progression-free survival and disease free survival in terms of prognosis. The specifications of 104 patients who had endometrium cancer and were followed-up at the Department of Medical Oncology, Hospital of the Medical School of the University of Dokuz Eylul were evaluated retrospectively. Among the patients, 73 (70,2%) were younger than 65 years old and 31 (29,8%) were 65 years or older. Fifty-four (51,9%) and 28 (26,9%) patients were found to have hypertension and diabetes mellitus, respectively. Fifteen patients (14,4%) were at the premenopausal period at the time of the diagnosis and 89 (85,6%) were at postmenopausal period. The number of patients with a BMI of less than 30 and 30 and above was 41 (39,4%) and 63'tür (60,6%).Type of the tumors were found to be endometrioid type, non-endometrioid type and carsinosarcoma in 72 (69,2%), 21 (20,2%) and 11 (10,6%) patients, respectively. Peritoneal fluid sampling was found to be benign in 74 patients (71,2%). The number of patients with malignant ascites cytology was 25 (24,0%). The disease was metastatic at the time of diagnosis in 9 patients (8,6%) and the number of patients who were stage 1,2 or 3 and developed metastasis or recurrence afterwards was 30 (28,8%). No metastasis or recurrence developed at the time of or after the diagnosis in 65 patients (62,5%). Median survival was found to be 33 months and 10,3 months in patients with stage I-II-III disease and in patients with metastasis, respectively. Age ( p=0,006 ) and hypertension (both in stage I-II-III {p=0,044} and in metastatic disease {p=0,028}) was found to be significantly effective on overall survival. Age (p=0,0001) and endometrioid histology (p=0,027) were found to be significantly effective on disease free survival and progression free survival, respectively.