Redefinition of naval missions in the post-cold war period
Soğuk savaş sonrası donanma görevlerindeki değişmeler
  1. Tez No: 43585
  2. Yazar: ÖZGÜR ALTINYAY
  3. Danışmanlar: DR. İMTİAZ BUHARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Dünya bugün buyuk bir değişme surecinin içinde. Soğuk savasin sona ermesiyle beraber stratejik konjonktürde de değişmeler olmakta. Bu calisma sozu edilen değişmelerin donanmalarin görevleri üzerinde olan etkisini arastirmakta ve bu görevlerdeki değişmeleri konu edinmektedir. Calismada analitik bir metodoloji uygulanmistir. Ilk once soğuk savaş sonrasinda donanmalar ve denizlerdeki stratejik dengelerde olan değişmeler incelenmekte sonrada bulunan sonuclarin donanmalarin görevlerinde nasil değişikler yapacagi tartisilmaktadir. Denizlerdeki yeni stratejik ortam superguc dengesini ortadan kaybolmasiyla bölgesel olarak tanimlanabilir. Ote yandan ülkeler soğuk savaş esnasindaki bloklaşmadan kaynaklanan politik ve stratejik bagiml il iki ardan kurtuldukça, kendi cikarlarini kollamak için daha cok israrli olmaktadirlar. Bu şekilde gelecekte denizlerde bölgesel catismalarin cikma olasiliginin artmasi beklenebilir. Tum bunlarin donanmalarin görevleri üzerindeki etkilerinin ise eski global capli operasyon tiplerinden daha lokal projeksiyonlu modellere bir gecis seklinde olacagi düşünülmektedir. Bu dusunce de calismanin sonuç bulgusunu teşkil etmektedir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The world is again experiencing a new period of change today. The cold war has ended and the strategic environment is changing to reflect those developments. The objective of this study is to describe the changes in naval mission types after the end of the cold war. An analytical method has been used in the study; the developments in the naval strategic environnment will be described in a detailed way. Then the study will try to analyse those developments and try to explain how the naval power missions will be redefined according the new factors. The naval strategic environment is becoming littoral and also more prone to conflictual situations as more states try to seek their national interests, once they are free from the binding conditions of the old bi-polar strategic environment. Some naval missions that were the needs of the global scale confrontation of the cold war will not be of the same importance in this new period. Instead the mission types that can be described as regional and coastal will be more used by the navies of the world reflecting the rise of littorality in the new period. IV