Turistlerin ziyaret ettikleri yörelerdeki güvenlik algılamaları ve turizmde güvenlik eğitimi
Tourists' perceptions of security in their destinations and security education in tourism
  1. Tez No: 159372
  2. Yazar: CİHAN SEÇİLMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Turistlerde seyahate çıkma güdüsü oluştuktan sonra gidecekleri yeri seçme aşamasında çeşitli faktörler etkilidir. Bunlar arasında çeşitli beklenti ve ihtiyaçlar yer alır. Turistlerin tatil için gidecekleri yeri seçerken dikkate alacakları öncelikli etmenlerden birisi de güvenliktir. Güvenlik ihtiyacı insanların yaradılışlarından gelen bir özelliktir. İnsanların huzurlu bir şekilde yaşayabilmeleri için kendilerini güvende hissetmeleri gerekir. Turizm talebi oluşturabilmek için öncelikli olarak turistlerin gidecekleri ülke ya da yer hakkındaki algılamalarım bilmek gerekir. Turistlerin bir bölgeyi nasıl algıladığının bilinmesi pazarlama stratejilerine yön vermektedir. Turistlerin güvenlik algılamasını etkileyen bir çok etmen vardır. Medyada çıkan haberler, gittiği ülkede yaşadığı olumlu ve olumsuz tecrübeler ya da arkadaşlarının yaşadığı tecrübeler bunların başlıcalarıdır. Bu etmenler gidilecek yer konusunda belirleyici rol oynamaktadır. Turistlerin bir ülkede güvenlik problemleri yaşamaması için öncelikle gideceği bölge hakkında bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu bilgilendirilme, ülkenin farklı kültürel özellikleri ile birlikte olumsuz bir durumla karşılaştıklarında bilinçli bir tüketici olarak yapmaları gerekenleri de kapsamalıdır. Bu araştırmada, önce güvenlik kavramı çeşitli yönlerden, turizm sektörüyle ilişkilendirilerek ele alınmış, ardından güvenlik konusu hukuki bir boyutla incelenmiştir. Son olarak, yerli ve yabancı turistler üzerinde uygulanan bir anket yardımı ile turistlerin İstanbul hakkındaki güvenlik algılamaları ortaya konmuştur. Araştırma sonucunda, turistlerin İstanbul hakkındaki güvenlik algılamalarının, yaş, cinsiyet, milliyet gibi demografik etkenlere, bir takım kişisel özelliklere ve çeşitli deneyimlere göre farklılıklar gösterdiği ortaya çıkmıştır. Unutulmamalıdır ki bir ülkede turistik çekicilikler ne kadar çok olursa olsun güvenlik olmazsa yeterli turist talebi gerçekleşmeyecektir. Bu nedenle turizmde güvenlik politikası oluşturmak hayati bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
After the motive for going on a voyage has developed, there are many factors affecting the destination choice of a tourist. These include several expectations and needs. Safety is one of the priorities of a tourist when choosing his/her destination. The need of safety is one of the natural characteristics of a human being. People need to feel safe in order to live a peaceful life. In order to create demand from tourists, the first thing to do is determination of their safety perception for the country. The knowledge of how tourists perceive a region shapes marketing strategies. There are a number of factors that affect safety perception of tourists. News from media, the experiences he/she or his/her friends have faced in a country are the first ones to count. These factors play a decisive role in destination choices. For the tourists not to encounter safety and/or security problems in a country, they should be informed about their destination region. This information should include the cultural aspects of the country as well as the appropriate reaction against possible problems as consumers. In this research, first, the concept of safety has been covered from different aspects and connecting with the tourism sector; afterwards, safety issues are examined from the point of law. Lastly, tourists' safety perception about Istanbul has been putted via a survey applied to local and foreign tourists. The results of the survey show that tourists' safety perception about Istanbul varies with demographic factors such as age, gender and nationality, and some personal attributes and several experiences. It should not be forgotten that no matter how many touristy attractions there are in a country, there will be no tourist demand without safety and security. As such, setting up a safety policy in tourism is of vital importance.