Algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven arasındaki ilişki: Kuşadası'ndaki 5 yıldızlı otel işletmeleri üzerine bir değerlendirme
The correlation between the perceived organizational support and organizational trust: An assessment on the 5 star hotels in Kusadasi
- Tez No: 435903
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜLKER ÇOLAKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tez çalışmasında, otel işletmelerinde çalışan işgörenlerin algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma, Kuşadası'ndaki çeşitli 5 yıldızlı otel işletmelerinde çalışan işgörenleri kapsamaktadır. Araştırmanın evrenini 2215 işgören; araştırmanın örneklemini ise 420 işgören oluşturmaktadır. Gönüllülük esasına dayalı rastgele örnekleme tekniği uygulanmıştır. Araştırmada katılımcılara iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Birinci bölümde katılımcıların algılanan örgütsel destek ve örgütsel güven ölçek ifadelerine katılım derecelerini belirtmeleri istenmiştir. İkinci bölümde ise, katılımcıların demografik ve çalışma özelliklerine yer verilmiştir. Araştırmanın birinci bölümünde araştırma ile ilgili genel bilgiler yer almaktadır. Araştırmanın ikinci bölümünde literatür araştırması sonucunda algılanan örgütsel destek ile örgütsel güven kavramları açıklanmıştır. Üçüncü bölümde araştırmanın yöntemi belirtilmiştir. Dördüncü bölümde, yapılan analizler sonucunda elde edilen bulgular raporlanmıştır. Son olarak da, araştırmanın sonucuna ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Verilerin istatistiksel analizlerinde güvenilirlik analizi, frekans analizi ile parametrik olmayan Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi ve Spearman's Korelasyon testi uygulanmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, katılımcıların yaş, eğitim durumu, çalıştığı departman ve elde ettikleri aylık gelirleri bakımından algılanan örgütsel destek düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bununla birlikte araştırmanın temel hipotezini oluşturan algılanan örgütsel destek ve örgütsel güven ilişkisi, pozitif yönlü ve orta düzeyli olarak belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Algılanan Örgütsel Destek, Örgütsel Güven
Özet (Çeviri)
In this study, correlation between employees' was examined, who work in hotels, perceived organizational support and organizational trust grade. Research includes the employees working in the different 5 star hotels in Kuşadası. The universe of the research consists of 2215 employees and the sample of the research consists of 420 employees. Random sampling method was applied on a voluntary basis. A survey consisting of two parts was applied to participants. In the first part, it was asked to participants signifying that the degree of participation of the perceived organizational support and organizational trust scale expression. In the second part, demographic characteristics of the participants were mentioned. In the first section, general information about the research was explained. In the second section, perceived organizational support and organizational trust concepts were explained after the analysis of the literature. In the third section, the research metheod was specified. In the fourth section, the research findings after analysis were reported. Finally, the results of research and evaluations were mentioned. Reliability analysis, frequency analysis and Mann Whitney U test, Kruskal Wallis test, Spearman's correlation tests which are non-parametrics were applied for the statistical analysis of the data. Significant differences were obtained from the perceived organizational support grade and participants' age, education level, monthly income and the department. Besides these, the correlation between the perceived organizational support and organizational trust for the main hypothesis of the research was determined as positive and moderate. KEY WORDS: Perceived Organizational Support, Organizational Trust