Saving the Mediterranean: Med plan and international cooperation
Akdenizi kurtarmak: Akdeniz eylem planı ve uluslararası işbirliği
  1. Tez No: 43591
  2. Yazar: ZEYNEP ASU TALU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜLGÜN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Deniz kirlenmesi aşağı yukarı dünya yüzeyindeki tüm su kütlelerinin ortak sorunudur. Akdenizdeki kirlenmeyi diğerlerinden farklı kılan bu sorunu aşmak için yıllardır sürdürülen ve oldukça başarılı sayılabilecek olan yoğun uluslararası çabalardır. Akdeniz Eylem Planı deniz kirliliğini ortadan kaldırmak için düzenlenen çok yönlü bölgesel çalışmaların ilk örneğidir. Akdeniz Eylem Planı her ne kadar var olan kirliliği ortadan kaldıramadıysa da, kirlilik bilincini ve onu temizleme gereğini belleklere yerleştirmiş ve bu sayede de Akdeniz için yazılmış olan kıyamet senaryolarım geçersiz kılmıştır. Bundan öte, Akdeniz Eylem Planı kıyı ülkelerinin tümünü pek çok farklılıklarına rağmen anlaşma masasına getirebilmiş olması dolayısıyla da önemlidir. Bu anlamda, Akdeniz Eylem Planında elde edilmiş olan başarı, diğer uluslararası çevre sorunlarında uluslararası çevre işbirliğine örnek oluşturabilir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The pollution of the Mediterranean environment is a problem common to almost all of the bodies of water on the surface of the earth. What sets the pollution in the Mediterranean Sea apart from any others is that intensive international efforts at overcoming it have been underway for decades now and with considerable success. The Mediterranean Action Plan is the first example of an extensive regional effort at overcoming marine pollution. Although it has not been able to reverse the damage done to the Mediterranean Sea, it has nevertheless given rise to a consciousness of pollution and the need for controlling it and consequently has saved the Mediterranean from a doomsday scenario which would otherwise have been awaiting it. Moreover, it is important in that it managed to bring all of the Mediterranean littoral countries to the negotiations table despite their differences, though they were many. In this respect, the success achieved in the Mediterranean Action Plan can be base to international environmental cooperation in other environmental issues.