Günümüz sanatında değişen mekânsal algılar ve yeni malzeme estetiği
Changing spatial perceptions and the new material aesthetic
  1. Tez No: 435952
  2. Yazar: İPEK ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH MÜMTAZ SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüz sanatında sürmekte olan mekân algısına yönelik tartışmalar, sanatçıların yeni malzeme üzerine arayışlarının, yeni yaklaşımlarının ve yapısal sorunları değerlendirme biçimlerinin de ortaya çıkmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde fiziki mekânın deneyim alanı açması üzerinden sanatçı uygulamaları ele alınmış, yapıtın üretildiği yer olan atölye ve sergileme yeri bağlamında kavranmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde mekân, sanatçının yapıtı nasıl bir yüzey / alan olarak vurgulayarak; gerçeklik arayışları sonucunda günlük nesne / malzemelerin sanatın alanına nasıl dahil olduğu incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, mekân ve malzeme problematiği, günümüz sanatçılarının yöntem ve sanatsal öneri açısından seçilmiş yapıtları üzerinden irdelenmiş ve değerlendirilmiştir. Bu çalışmamızda amaçlanan, günümüz sanatçılarının yapıtlarını mekân-biçim-anlam ilişkileri açısından konumlandırmak ve ortaya şu tür problem cümleleri koymaktır:“Kurt Schwitters ya da Daniel Buren'i yeni mekânsal deneylere yönlendiren etkenler neler olmuştur? Arayışları esnasında neleri deneyimlemişlerdir? Bu arayışlar hangi tarihsel süreçlerden geçerek oluşmuş, gelişmiş ve günümüze ulaşmıştır? Malzeme kullanımının ve mekânın sanata getirdiği yeni anlatım imkânları, etki ve sonuçları neler olmuştur?”Tüm bunlara yanıt ararken, seçilen sanatçıların ve yapıtların üretiminde belirleyici olan sosyolojik ve psikolojik ya da kişisel etkenler değerlendirilerek, malzeme kullanımı ile mekânın günümüz sanatına getirdiği yeni anlatım imkânları ve sonuçları ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The ongoing discussions intended for perception of space in the today's art have led to emergence of searches about new materials, new approaches and structural problems in the evaluation form. In the first part of study deals with the physical space which opened an experimental field for the artist and the place where artwork is produced and the exhibition context is questioned. In the second part, space is examined through the results in search of reality in the context of how everyday objects / materials have been integrated by how the artist emphasizes the artwork as a surface / space into the field of art. In the third section, the problematic of the space of materials have been elaborated and evaluated on today's artist's methodological and artistic proposals. In this study which is intended to position the relations between space / form / meaning in artworks of contemporary artists and to put forward these kinds of problems in terms of these sentences:“What are factors that lead Kurt Schwitters or Daniel Buren to new spatial experiments? What have they experienced during these quests? Which historical process has been formed, developed and reached today? What are the effects, results and new possibilities of expression of using material and space within the artistic process?”While in search for answers the sociological and psychological or personal factors which determine the selected artists and their works are being evaluated. The use of of materials that bring today's art has introduced new narrative possibilities and consequences brought by new materials introduced to the spaces of contemporary art.