Günümüz sanatında yeni-modernist söylemler bağlamında dönüşen sanatçı tipolojisi ve sanat eseri
The artist typology and artwork transforming around new-modernist statements in contemporary art
  1. Tez No: 435953
  2. Yazar: ŞEYMA EMİNE GÜZELAYDIN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. GÜLAY YAŞAYANLAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
20. yüzyılın başlarındaki geleneklerden farklı yönelimler avangard olarak sınıflandırıldığı gibi, modern sanat terimi yine bu dönemden itibaren daha esnek bir biçimde kullanılmıştır. Avangard sanatçılarla da birlikte sanatın sınırları tekrar çizilmeye başlanmıştır. Modern sanat terimiyle birlikte sık sık karşımıza çıkan avangard yönelimler farklı görüş ve yaklaşımları içinde barındırmıştır. Buna ek olarak, değişen toplumsal, ekonomik, politik ve kültürel etkileşimler etrafında şekillenen sanatsal dışavurumları da görmekteyiz. Bu bağlamda neo-avangard olarak nitelendirebileceğimiz eserler, müzeler ve koleksiyoncular tarafından satın alınmış, neo-avangardların karşı çıkmak istedikleri seçkinlerce kurumsallaştırılmıştır. Modernizm ve beraberinde geliştirdiği avangard, postmodernizm, çağdaş gibi kavram ve söylemlerin incelenmesi, günümüz sanatının tarihsel temelini ve sanatçıların üretimlerindeki mesaj ve fikirleri anlamlandırmamıza yardımcı olacaktır. Bu sebeple çalışmanın birinci bölümü modernist söylemler etrafında gelişmiştir. Yaşanan kavramsal ve teknolojik gelişmeler kaçınılmaz olarak sanat üretimini de etkilemektedir. Buna bağlı olarak ikinci bölümde, modern tanımların yoğurduğu oluşumların yeni malzemelerle şekillenişi, eserdeki yapısal ve kurgusal dönüşüm konuları üzerinde durulmuştur. Ayrıca, sanatçının etkileşim içinde olduğu kültürel kimliğinin, toplumsal sorunların ve yeni kavramların üretimlerine etkileri, sanatçı örnekleri üzerinden incelenmiştir. Toplumların gelişimiyle birlikte sanatın meta değeri kazanması, hatta şirketlerin önemli sergilere sponsorluk etmesi ve karşılıklı menfaatler doğrultusunda müzelerle ortaklıklar kurulması geçen zaman içinde olağan bir hal almıştır. Üçüncü bölümde ise, dünyevileşmenin getirdiği bu ortama bağlı olarak gelişen piyasa ve ekonomik gelişmelerin yeni kurum ve kavramları ortaya çıkarışı ve sanatın giderek finansallaşması tartışılmıştır. 21. yüzyılın gerçeklerinden strateji ve reklamla sıklıkla karşılaştığımız gibi sanat-gösteri, sanatçı-şöhret gibi kavramların iç içe geçişine şahit olmaktayız. Son bölümde ise, yeni dönem sanat tavrı, kavramsal ve boyutsal anlamda dev sunumlar yapan, günümüz çağdaş sanatının en çok tanınan iki ünlü sanatçısı Ai Weiwei ve Anish Kapoor konu alınmış ve eserleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Just as the trends differing from the traditions at the beginning of the 20th century were classified as avant-garde, the term modern art was also started to be used in a more flexible manner again after this era, paving the way to redraw the boundaries of art by the impact of avant-garde artists. Avant-garde trends, which we often encounter along with the term modern art, have nested different opinions and approaches within it. In addition to this, we realize the artistic manifestations shaping around altering social, economic, political and cultural interactions. The works of art, which we can qualify as neo-avant-garde in this context, were purchased by museums and collectors, and commercialized by the elites that neo-avant-gardes aimed to oppose to. The scrutinization of modernism with concepts and statements like avant-garde, postmodernism and contemporary, which it developed along with itself, will help us to interpret the historical foundations of present-day art and artists' message and ideas in their productions. Therefore, the first chapter of this study evolved around modernist statements. The experience of conceptual and technological developments inevitably affects the production of art. Accordingly, in the second chapter emphasis was put on the shaping of formations molded by modern definitions with new materials, as well as structural and fictional transformation topics. Furthermore, effects of the cultural identity that the artist interacts with on the production of social problems and novel concepts were inspected via artist cases. In tandem with the advancement of societies, art garnering a materialistic value, and moreover, corporations sponsoring important exhibitions and setting up partnerships along mutual benefits became more and more commonplace. In the third chapter, the emergence of new institutions and concepts depending on a market and economic advances arising from an environment brought about by secularization, and monetization of art were discussed. We are now witnessing the interlocking of concepts such as“art-show”,“artist-fame”just as we frequently encounter the realities of the 21st century: strategy and commercials. Ai Weiwei and Anish Kapoor, two of the most recognized and famous artists of today's contemporary art who made colossal presentations in conceptual and dimensional contexts with their new era art attitude, were the subjects of the last chapter and their works were investigated within this part.