İngiltere eğitim sisteminde dramanın bir eğitim yöntemi olarak kullanımı ve örnek olarak yabancı dil eğitiminde drama
Use of drama as an educational method in the education system of England and one example: Drama in foreign language teaching
  1. Tez No: 435957
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAĞLAR ALTIPARMAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sahne ve Görüntü Sanatları, Education and Training, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Tiyatro ile yakın bir ilişkisi olan dramanın eğitimde bir yöntem olarak kullanılması yeni bir kavram olmamakla birlikte, eğitimde çağın değişen ihtiyaçlarına cevap vermesi amacıyla yirminci yüzyıl başlarında İngiltere'de tekrar uygulanmaya başlanmıştır. Etkin bir öğrenme yöntemi olarak drama İngiltere'de bir çok eğitmen, akademisyen ve uzman tarafından yaygınlaştırılmış bu konuda bir çok kitap yazılmıştır. Bugün İngiltere'de çeşitli kademelerde okullarda drama geniş yer bulmaktadır. Türkiye'de eğitim sistemine bir örnek teşkil etmesi amacıyla bu çalışmada, İngiltere eğitim sistemi yapısı ortaya konarak, dramanın bir eğitim yöntemi olarak İngiltere'de nasıl geliştiği, düzenlendiği ve uygulandığı saptanmış, uygulamalarla ilgili örnekler verilmiştir. Dramanın bir eğitim yöntemi olarak kullanılma sürecindeki öncü kişilere ve getirdikleri yeniliklere yer verilmiş ve bu yöntemin etkinliği belirlenmiştir. Yabancı dil eğitimi dramanın bir eğitim yöntemi olarak kullanılmasına örnek olarak verilmiştir. Burada yabancı dil eğitiminde gelinen süreç ile beraber, dramanın bu alandaki etkin teknikleri ve uygulamaları tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Drama has a close relationship with Theatre studies, and its use in education as a method is not a new notion. One instance of drama as an educational method was its use at the beginning of the twentieth century in England to respond to the changing educational needs of the age. The use of Drama in education as an efficient method of learning has been popularized by many educators, academicians and experts and many publications have been produced on the subject. Today drama has a widespread place in different key stages and schools in England. This study examines, the structure of the education system of England, how drama was introduced into the curriculum, the development, regulation and how the adoption of drama as an educational method was used to set an example for the Turkish education system. The pioneers of the drama in education and their innovations were included in the development of the method and its efficiency was assessed. Foreign language teaching in particular adopted drama as an educational method. Along with the development process of this adoption for foreign language teaching the efficient techniques and applications of drama in this field were presented.