The OSCE Mediation in the Nagorno Karabakh conflict
AGİT (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Topluluğu'nun Dağlık Karabağ çatışmasındaki arabuluculuk rolü)
- Tez No: 43611
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İMTİAZ BOKHARİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1995
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Arabuluculuk üzerinde en fazla calisilan catisma çözüm mekanizmalarindan biridir. Avrupa Güvenlik ve işbirliği Örgütü de yakin yularda bölgesinde cikan catismalar nedeniyle arabuluculuğu öne cikarmaktadir. Cok geniş bir literatüre sahip olan arabuluculuk konusunda yapilan calismalarin cogu kuramsal çerçeveler içinde tek bir catismanin üzerine eğilmektedir. Bu arastirma da buna bir örnektir. Literatürde öne sürülen basarili arabuluculuk sartlarinin Daglik- Karabag sorununda ne derece saglandigini bulmaya calismaktadir. Bu calisma özellikle Avrupa Güvenlik ve işbirliği Örgütü'nün Daglik-Karabag catismasindaki arabuluculuğunu irdelemekte ve soğuk savaş sonrasi catismalarda arabuluculuk literatürünün öne sürdüğü faktörlerin etkisini arastirmaktadir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mediation is one of the widely studied mechanisms of conflict management. The OSCE further pushes the concept of mediation in recent years, especially in the face of a number of conflicts in the region it covers. There is a huge literature on mediation. Most of these studies involve cases analysed with the help of theoretical frameworks. This research is a case study too. The notions put forward by the literature as the determinants of successful mediation are here applied to the case of the Nagorno-Karabakh conflict. More precisely, this study attempts to examine the OSCE mediation efforts in this conflict, aiming to illustrate the effect of the factors outlined by the literature on post-Cold War conflicts.