The Bundesbank: A model for the European central bank?
Bundesbank: Avrupa merkez bankasına model mi?
  1. Tez No: 43612
  2. Yazar: ERTUNGA BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: DR. SEYMEN ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET: Avrupa Merkez Bankası, Avrupanın parasal konularda ortak bir müessesesi olarak, Avrupa Topluluğu içinde yeni bir varlık oluşturacaktır. Bu banka bilhassa Avrupa Para Birliğinin nihai bir hedefidir ve Avrupa Topluluğunu oluşturan bir çok üye ülke tarafından da tasdik edilmiştir. Bu tez Alman merkez bankası Bundesbank'ın kuruluşundan başlayarak, bankanın Avrupa Para Sistemi ve Avrupa Para Birliği içindeki konumu ile devam eder. Ayrıca Almanya'nın kendi ekonomik, sosyal ve parasal birleşimi ele alınmıştır. Avrupa Merkez Bankasının organizasyonu analiz edilmiş ve Bundesbank'ın organizasyonu ile mukayesesi yapılmıştır. Her iki bankanın teşkilatları, kendilerine parasal politikaları esas hedef olarak almışlardır. Avrupa ortak para birliğinin gelecekteki merkez bankası, Bundesbank'ın devletten bağımsız ve yönetim yapısına bir çok yönden benzeyen modelde bir banka olacaktır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT: As a common European institute of the monetary issue, the European Central Bank, will have to emerge as a new entity within the European Community. In particular, the bank will be the ultimate target of an European Monetary Union and seems to be so acknowledged by a clear majority of European Community governments. Starting from the creation of the Bundesbank, the thesis goes on with the situation of the Bundesbank in the European Monetary System and the European Monetary Union. Then the German economic, social and monetary union is covered. The European Central Bank's organization is analyzed and compared with that of the Bundesbank. The constitutions of both the European Central Bank and the Bundesbank spell out the principal objective as monetary policy. A future central bank for a common European currency will look much like the Bundesbank, following its model of Independence from government, and it has many similarities in administrative structure.