Yeni pirimidin bileşiklerinin ve bunların metal komplekslerinin sentezi
Synthesis of new pyrimidine compounds and their metal complexes
  1. Tez No: 436138
  2. Yazar: TAYFUR ŞAYLICA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GİZİROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada o-aminobenzoil ve p-aminobenzoil hidrazinin 1,3-dimetil-5-asetil barbitürik asit ile tepkimeleri sonucu iki yeni ligand H2L1 (%72 verim) ve H2L2 (%79 verim) elde edilmiştir. Sentezlenen bu bileşiklerin yapıları 1H-NMR, 13C-NMR ve FT-IR spektroskopisi teknikleri kullanılarak doğrulanmıştır. H2L1 bileşiğinin kristal yapısı X-ışınları kırınımı yöntemi ile belirlenmiştir. X-ışınları kırınımı yöntemi kullanılarak yapılan analiz sonucunda bileşiğin monoklinik yapıda ve P21/n uzay grubuna sahip olduğu belirlenmiştir. Sentezi gerçekleştirilen H2L1 ve H2L2 bileşiklerinin CuCl2.2H2O ve NiCl2.6H2O ile tepkimeleri sonucu mononükleer metal kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen metal komplekslerinin yapılarını aydınlatmak için FT-IR ve elementel analiz teknikleri kullanılmıştır. Ayrıca tez kapsamında sentezlenen H2L1 ve H2L2 bileşiklerinin antioksidan, tirozinaz inhibisyonu ve antimikrobiyal aktiviteleri incelenmiştir. Sonuç olarak H2L1 ve H2L2 bileşiklerinin iyi düzeyde antioksidan ve orta düzeyde tirozinaz inhibisyon aktivitesine sahip olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study H2L1 (%72 yield) and H2L2(%79 yield) were synthesized by reaction of o-aminobenzoyl ve p-aminobenzoyl hydrazine with 1,3-dimetyl-5-acetyl barbituric acid. Their structures have been fully characterized by using FT-IR, multinuclear NMR (1H, 13C) spectrometry. We also describe the X-ray crystal structure of H2L1, which crystallizes in the monoclinic P21/n space group. H2L1 and H2L2 compounds were reacted with CuCl2.2H2O and NiCl2.6H2O gave mononuclear metal complexes. Their structures were investigated by using FT-IR and elemental analysis. Furthermore, H2L1 and H2L2 compounds were investigated for their tyrosinase inhibition, antioxidative and antimicrobial activities. The results from biological activity assays have shown that all of compounds have excellent antioxidan, moderate tyrosinase inhibition activity.